رهبر بلاروس در میان اعتراضات مداوم

توسط YURAS KARMANAU MINSK، بلاروس (AP) -- تظاهرکنندگان دوباره به خیابان های پایتخت بلاروس و شهرستانها پنجشنبه

توسط NEWSSHANS در 30 مرداد 1399

توسط YURAS KARMANAU

MINSK، بلاروس (AP) -- تظاهرکنندگان دوباره به خیابان های پایتخت بلاروس و شهرستانها پنجشنبه ، نگه داشتن فشار خود را برای رهبر خودرا خودرا به ملت اقتدار از پا در پس تمدید حکومت 26 ساله خود را در رای گیری مخالفان به عنوان تقلب دیده می شود.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور، معترضان را به عنوان دست نواز غربی برکنار کرده و رهبران مخالف را به اتهامات جنایی تهدید کرده است. به دنبال آن، یک چهره ٔ برجستهٔ مخالف، دریافت تهدید و تهدید به دستگیری را گزارش کرد.

و به رهبرانش گفت که به کار خودشون فکر کنن

رهبران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه نتایج رسمی انتخابات را که نشان می داد لوکاشنکو ۸۰٪ آرا را به دست می آورید و همبستگی خود را با معترضان اعلام می کرد، رد کردند. اتحادیه اروپا گفت که این کشور تحریم ها علیه مقامات بلاروسی را که مسئول اقدامات وحشیانه پلیس پس از انتخابات هستند، آماده می کند.

در طول چهار روز اول اعتراضات، پلیس تقریباً ۷۰۰۰ نفر را بازداشت کرد و صدها نفر را با گلوله لاستیکی، نارنجک های بی ثبات و باشگاه ها مجروح کرد. حداقل سه معترض کشته شدن

سرکوب خشم گسترده ای را در بر گرفت و صفوف معترضان را افزایش داد و مقامات را مجبور به تغییر تاکتیک ها و توقف از هم شکستن جمعیت ی که در روز یکشنبه به 200 هزار نفر بی سابقه افزایش یافته بود، کرد.

با این حال، پس از ایستادن برای چند روز، پلیس دوباره به گسترش حضور خود در خیابان های پایتخت بلاروس چهارشنبه، مسدود کردن دسترسی به برخی از ساختمان های دولتی و همچنین استقرار در تعداد خارج از کارخانه های بزرگ که در آن کارگران در اعتصاب از روز دوشنبه.

اقدام صنعتی که کارخانه های بزرگ در سراسر کشور را فرا گرفته است، چالش سختی را به لوکاشنکو، که به کارگران یقه آبی به عنوان پایگاه اصلی حمایت خود متکی بود، به وجود می اورد.

لوکاشنکو روز چهارشنبه در یک پیشنهاد برای متوقف کردن اعتصاب از گسترش، هشدار داد که شرکت کنندگان با برکناری روبرو می شدند و به سازمان های اجرای قانون دستور داد تا مدیران کارخانه را از فشار مخالفان محافظت کنند.

رهبر بلاروس همچنین به اعضای شورای هماهنگی که اولین جلسه خود را چهارشنبه برگزار کردند هشدار داد که می توانند با مسئولیت کیفری تلاش خود برای ایجاد "ساختارهای موازی قدرت" مواجه شوند.

شورا خواستار رای گیری جدید ریاست جمهوری شد که توسط کمیسیون های تازه تشکیل شده انتخابات سازماندهی شده بود و خواستار بررسی سرکوب اعتراضات و غرامت قربانیان شد.

این سازمان اپوزیسیون متشکل از همکاران برتر چالشگر اصلی لوکاشنکو، اسویاتلانا تسایتخانوسکایا و همچنین فعالان حقوق و نمایندگان کارگران اعتصابی است. همچنین این کتاب شامل مشهورترین نویسنده ٔ ملت، سوتلانا آلکسیویچ است که در سال ۲۰۱۵ برندهٔ جایزه نوبل ادبیات شد.

یکی از اعضای شورای رهبری به نام پاول لاتوشکو که اوایل هفته ی پیش به جرم ِ کنار اومدن با معترضان اخراج شد، گفت که تهدیدی دریافت کرده و می تواند برای جلوگیری از دستگیری به روسیه حرکت کند. *نمای خانه اش در مینسک شبانه با رنگ قرمز پاشیده شد.

___

ولادیمیر ایسهچنکوف در مسکو در این گزارش سهیم بود.tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب