دستگیری جیمی لای اسپرز سرپیچی

در ۱۰ اوت پلیس هنگ کنگ دست به یک حمله گسترده زد و ۱۰ نفر را دستگیر کرد که شامل بنیانگذار گروه رسانه ای Next Di

توسط NEWSSHANS در 1 شهریور 1399

در ۱۰ اوت پلیس هنگ کنگ دست به یک حمله گسترده زد و ۱۰ نفر را دستگیر کرد که شامل بنیانگذار گروه رسانه ای Next Digital، جیمی لای، دو پسرش، چند مدیر اجرایی Next Digital و ژو تینگ عضو سابق یک گروه مخالف بود. آنها مظنون به نقض قانون امنیت ملی هنگ کنگ بودند.

پلیس جیمی لای را به سه دلیل گزارش شده دستگیر کرد: ۱) تلافی تحریم های آمریکا علیه اعضای حزب کمونیست چین و ۱۱ مقام هنگ کنگی از جمله کری لام رئیس اجرایی؛ ۲) نشان دادن قدرت و ترور قانون امنیت ملی هنگ کنگ برای کسانی که به دنبال مداخله از قدرت های خارجی هستند؛ و ۳) سرکوب آزادی ها، از جمله آزادی بیان و تضعیف خودمختاری هنگ کنگ در یک کشور، دو سیستم و اعلامیه مشترک چین و بریتانیا.

همانطور که برای بعدی دیجیتال، آن را یک شرکت چند رسانه ای ذکر شده است، یکپارچه سازی مجلات، روزنامه ها، از جمله اپل دیلی ،و اینترنت است. این حزب به خاطر حمایت از گروه های طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ شهرت محکمی ساخته است.

The newsroom of Apple Daily was also raided where six were arrested. (Image: YouTube/Screenshot)

پلیس هنگ کنگ به اتاق خبری اپل دیلی حمله کرد. (تصویر: یوتیوب/ تصویر)

در تاریخ 10 اوت ، قیمت سهم بعدی دیجیتال کاهش یافت 16 درصد به رکورد پایین HK $ 0.075 در جلسه صبح. پس از انتشار خبر دستگیری جیمی توسط پلیس هنگ کنگ، سهام شرکت Next Digital با افزایش حجم معاملات نزدیک به HK ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یافت. قیمت افزایش یافت تا آنجا که 344 درصد در بعد از ظهر قبل از تسطیح کردن به 183 درصد برای بستن در HK $ 0.255. افزایش قیمت در روز سه شنبه بسته شدن در HK $ 1.1 ، افزایش 331 درصد ادامه داد.

هنگامی که جیمی و مدیران ارشد بعدی دیجیتال دستگیر شدند، در ابتدا ضربه ای به گروه رسانه ای وارد کرد. با این حال سرمایه گذاران می دانستند که این سهام در آینده مسدود خواهد شد، اما به جای کاهش هلدینگ های خود، معکوس را انجام داده و هلدینگ های خود را افزایش داده اند.

رویداد بعدی مربوط به حجم فروش اپل دیلی است. در دوره اعتراضات ضد استرداد در هنگ کنگ، دولت هنگ کنگ کسب و کارها را از قرار دادن تبلیغات با اپل دیلی منع کرد. این ممنوعیت ضربه شدیدی به فروش این روزنامه وارد کرد. با این وجود جیمی در برابر استرس مالی به هر قیمتی از اداره روزنامه دریج نکرد.

An Apple Daily newsvan in Hong Kong. (Image: Wikimedia / CC0 1.0)

یک ون خبری اپل دیلی در هنگ کنگ. (تصویر: ویکی مدیا / CC0 1.0)

هنگامی که اخبار مربوط به دستگیری جیمی لای توسط پلیس هنگ کنگ گسترش یافت، ساکنان به زور حاضر شدند تا حمایت خود را از روزنامه اپل دیلی نشان دهند.  آن ها تا اواخر شب صف می کردند تا نسخه هایی از روزنامه ها را بخرند. تا صبح روز بعد، ۳۵۰٬۰۰۰ نسخه قبل از ساعت ۸ به فروش رفت.

رویداد بعدی مربوط به پاسخ و همبستگی جامعه بین المللی است. اخبار مربوط به دستگیری جیمی لای با تیترهای با مشخصات بالا که موجی از محکومیت ها را در سراسر جهان آغاز کرد. حتی تماسی وجود داشت که جیمی لای برای جایزه صلح نوبل در نظر گرفته شود.

حزب کمونیست چین در اصل می خواست مردم هنگ کنگ از قدرت قانون امنیت ملی بترسند؛ با این حال، اقدامات آن ضد تولید ثابت کرده است. تنها در عرض ۴۰ ساعت از دستگیری جیمی، مردم هنگ کنگ و جهان با سرپیچی پاسخ دادند.

ترجمه جویدن و ویرایش توسط مایکل سیگارتی

ما را در توییتر دنبال کنید یا مشترک لیست ایمیل ما شوید

ویدئوی مردان غفار وحشت اردوگاه های کارآموزی سین کیانگ را افشا می کند


tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن