اعتراضات از سر گرفته شدن در بلاروس خواستار استعفای رئیس جمهور

توسط YURAS KARMANAU MINSK، بلاروس (AP) -- چند هزار کارگر کارخانه در روز دوشنبه به خیابان های مینسک، و خواستار

توسط NEWSSHANS در 27 مرداد 1399

توسط YURAS KARMANAU

MINSK، بلاروس (AP) -- چند هزار کارگر کارخانه در روز دوشنبه به خیابان های مینسک، و خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور خودکار بلاروس. آن روز نهمین روز مستقیم اعتراض به نتایج انتخاباتی بود که حکومت ۲۶ ساله اش را تمدید کرد.

نزدیک به ۵۰۰۰ کارگر کارخانه مینسک تراکتورکارز که از صبح دوشنبه اعتصاب کرده است، در خیابان های مینسک راه پیمایی کرده و خواستار کنار رفت لوکاشنکو و سرانجام سمت خود به سمت اسویاتلانا تشیخانوسکایا، نامزد پیشتاز اپوزیسیون شدند.

نتیجه رسمی رای گیری ۹ اوت به لوکاشنکو ۸۰٪ آرا و تسایتخانوسکایا تنها ۱۰٪ را داد، اما مخالفان ادعا کردند که رأی گیری تقلب شده است.

سرگئ دیلیفسکی، رهبر اعتراض کارخانه مینسک تراکتورکارز روز دوشنبه به اسوشیتدپرس گفت: "لوکاشنکو رئیس جمهور سابق است، او باید برو. "Sveta (Tsikhanouskaya) رئیس جمهور ما است، مشروع و منتخب توسط مردم است."

تسیخانوسکایا، معلم ۳۷ ساله سابق انگلیسی، پس از زندانی شدن شوهرش در بلاروس وارد مسابقه شد. او موفق به جلب حمایت در سراسر کشور، جلب ده ها هزار نفر به تظاهرات مبارزات انتخاباتی خود را.

تظاهرات گسترده علیه نتایج رای گیری حتی پس از آن ادامه داشت، یک حرکت مبارزاتی او گفته شده بود که تحت فشار قرار گرفته است. تظاهرات بزرگ ترین چالش را در برابر حکومت مشت آهنین لوکاشنکو از ملت شوروی سابق از 9.5 میلیون.

مقامات بلاروس در ابتدا سعی کردند تظاهرات را سرکوب کنند و در روزهای اول اعتراضات تقریباً ۷۰۰۰ نفر را بازداشت کردند. پلیس با استفاده از نارنجک های بی ثبات و گلوله های لاستیکی برای متفرق کردن جمعیت، و زخمی شدن افراد، به شدت حرکت کرد.

با این حال، با رشد اعتراضات و سرکوب شدید انتقاد در غرب، اجرای قانون از تداخل با جمعیت خودداری کرد و ظاهر شد همه اما غایب در طول تجمع در روز یکشنبه که جذب حدود 200،000 نفر است.

Tsikhanouskaya در بیانیه ای ویدئویی دوشنبه او آماده است برای تسهیل یک اجرای مجدد از انتخابات مورد مناقشه.

"من آماده ام که مسئولیت را به عهده بگیرم و به عنوان یک رهبر ملی عمل کنم تا کشور آرام شود، به ریتم عادی خود بازگردد، تا ما همه زندانیان سیاسی را آزاد کنیم و قانون و شرایط را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید آماده کنیم."

لوکاشنکو با اصرار بر دولت ش، تنها دولت مشروع و قانونی بود و ایده تکرار انتخابات را در تجمعی که روز یکشنبه در حمایت از او برگزار شد، رد کرد. رئیس جمهور مجسمه به جمعیت ی ۵۰ هزار نفر گفت که کشور به عنوان یک دولت «به عنوان یک دولت» از بین خواهد شد و معترضان را به عنوان سرسخت متفکران خارجی محکوم کرد.

لوکاشنکو روز دوشنبه از کارخانه تراکتورسازی دیگری بازدید کرد و اعتصابات را ناچیزی رد کرد. بنابراین، 150 (مردم) در برخی از کارخانه ها، حتی 200 تفاوت ی ایجاد نمی کند، رئیس جمهور به نقل از آژانس خبری بلتا ایالتی.

هزاران کارگر از چند گیاه دیگر در این بین در بیرون جمع شده اند و فریاد می زدند که "ما گوسفند نیستیم، ما مردم" و "اعتصاب!"

ماریا کولنیکووا، همکار ارشد تسیدخانوسکایا در این گردهمایی حضور داشت و گفت که «تنها رئیس جمهور سابق (لوکاشنکو) کناره گیر خواهد شد، ملت را آرام می کند.»tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب