بحران بیکاری پنهان در چین

نرخ بیکاری چین در ماه ژوئن ۵/۷ درصد آشکار شد که این میزان از اوج ۶/۲ درصدی فوریه پایین تر است. نرخ بیکاری در ا

توسط NEWSSHANS در 24 مرداد 1399

نرخ بیکاری چین در ماه ژوئن ۵/۷ درصد آشکار شد که این میزان از اوج ۶/۲ درصدی فوریه پایین تر است. نرخ بیکاری در این کشور در طول دهه های گذشته کاملاً ثابت مانده است، و حدود ۴ درصد تا ۵ درصد ادامه دارد. به این ترتیب، این واقعیت است که شیوع COVID-19 تنها باعث می شود که تعداد تا حدود 6 درصد به نظر می رسد شگفت آور است. حقیقت این است که این اعداد نشان دهنده مقیاس واقعی بیکاری بر روی زمین هستند.

مسئله بیکاری

اولین چیزی که در مورد داده های بیکاری چین درک می شود این است که تنها نشان دهنده مناطق شهری است. مناطق روستایی کاملاً نادیده گرفته شده اند. دوم، حتی در حالی که محاسبه بیکاری شهری، اعداد جمعیت کارگر مهاجر عظیم در این مناطق را در نظر نمی گیرد. *این به دلیل سیاست چینی "هوکو" است که جمعیت را به شهروندان شهری و روستایی تقسیم می کند. هنگامی که یک ساکن روستایی برای کار به یک منطقه شهری مهاجرت می کند، آنها وضعیت مسکونی روستایی را حفظ می کنند.

تا سال ۲۰۱۸، چین تخمین زده می شد که حدود ۲۹۱ میلیون کارگر مهاجر داشته باشد. بر اساس اطلاعات رسمی دولت، تعداد کارگران مهاجر در ماه مارس به طور چشمگیری به ۱۲۹ میلیون نفر کاهش یافته و پیشنهاد از دست دادن شغل گسترده را می دهد. • داده های بیکاری نیز غفلت به حساب مغازه های کوچک، هتل ها، عمده فروشان، رستوران ها، و غیره، که کار کم ماهر است. بسیاری از افرادی که در این بخش ها کار می کنند بیکار هستند. هنگامی که شما را در نظر گرفتن تمام این عوامل، یک تصویر واقعی از بیکاری پدیدار می شود.

(Image: Screenshot / YouTube)

با توجه به داده های رسمی دولت، تعداد کارگران مهاجر در چین به طور چشمگیری در ماه مارس به 129 میلیون نفر کاهش یافته است، و پیشنهاد از دست دادن شغلی گسترده است. (تصویر: تصویر/ یوتیوب)

بنابر یک مطالعه توسط شرکت کارگزاری Zhongtai Securities، نرخ واقعی بیکاری در چین حدود ۲۰/۵ درصد است، که به این معنی است که حدود ۷۰ میلیون نفر از کار بیکار هستند. هنگامی که گزارش در اینترنت منتشر شد، به طرز مرموزی حذف شد و نه به سرعت. تحلیل گران از UBS نیز پیشنهاد می کنند که حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون چینی تا پایان ماه مارس بیکار شدند. سوال این است که چرا پکن شماره بیکاری را پنهان می کند؟ و پاسخ این است که حزب کمونیست از عواقب ترس زمانی که مردم متوجه مقیاس واقعی بیکاری.

و این واقعیت که 8.7 میلیون فارغ التحصیل تازه وارد بازار کار امسال می شوند، موضوع را بیشتر پیچیده می کند. اگر این جوانان بیکار بمونند، می تونن برای به چالش کشیدن ساختار قدرت سیاسی ایجاد شده قیام کنن. "برای تضمین اشتغال، حفاظت از مردم است بلکه برای حفاظت از قدرت سیاسی... تا زمانی که اشتغال حفظ شود و مشکلات اساسی غذایی حل شود، ثبات رژیم تهدید نمی شود." چن دائواین، تحلیلگر سیاسی مستقل و استاد سابق شانگهای، به گزارش بیزنس استاندارد گفته است. به این ترتیب، حزب کمونیست چین احتمالا در حال تبلیغات برای متقاعد کردن مردم است که تعداد بیکاری کم است.

رشد اقتصادی

در ماه ژوئیه، چین گزارش داد که تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم آن با رشد 3.2 درصدی نسبت به سال گذشته، رشد کرده است. این موضوع اقتصاددانان را از زمانی که تعداد آنها از انتظارات شان از رشد 2 درصدی فراتر می آمد، شگفت زده کرد. در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ رشد ۱۱/۵ درصدی داشت. در مقاله اخیر، اقتصاد آکسفورد هشدار می دهد که ممکن است افزایش چشمگیر چین در Q2، 2020 بیش از حد برآورد شود. شرکت مشاوره اشاره می کند که چین برای تعدیل رشد صنعتی در حساب ملی خود، بر شاخص قیمت تولیدکننده خود متکی است.

(Image: Screenshot / YouTube)

موسسه بروکیينگس نرخ رشد ارزش افزوده صنعتی گزارش شده (یکی از اجزای مورد استفاده در زمانی که چین تولید ناخالص داخلی خود را محاسبه می کند) را با نرخ رشد درآمدهای مالیاتی ارزش افزوده صنعتی مقایسه کرد. (تصویر: تصویر/ یوتیوب)

این با آنچه کشورهایی مانند آلمان و آمریکا انجام می دهد - از شاخص های تورم استفاده می کنند، متناقض است. مشکل استفاده از شاخص تولید کننده-قیمت این است که تا حد زیادی تحت تأثیر قیمت کالا و صنعت سنگین قرار دارد. در اوایل سال 2020، قیمت جهانی فلز و انرژی سقوط کرد. این باعث می شود ارقام رشد چین از آنها به نظر می رسه. به این ترتیب، تا زمانی که ما چند چهارم رشد پایدار همراه با هزینه های مصرف کننده قوی را ببینیم، نمی توانیم مطمئن شویم که اقتصاد چین در مسیر بهبودی قرار دارد.

ما را در توییتر دنبال کنید یا مشترک لیست ایمیل ما شوید

چینی که به عنوان جاسوس چینی در آمریکا کار می کرد


tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب