چرا لباس آتش نشان ها روشن و براق است

لباس های آتش نشانی، به دلیل نیاز به دیده شدن در شرایط تاریکی و دود، با رنگ های روشن و براق طراحی می شوند. همچن

توسط مدیر سایت در 24 خرداد 1402

لباس های آتش نشانی، به دلیل نیاز به دیده شدن در شرایط تاریکی و دود، با رنگ های روشن و براق طراحی می شوند. همچنین، این لباس ها با استفاده از رنگ های سبز و زرد به عنوان نشانه ی تشخیصی آتش نشانی شناخته می شوند. ما امروز در این بخش قصد داریم به شما بگویم که چرا لباس آتش نشان ها روشن و براق است.

در هنگام عملیات آتش نشانی، برای دیدن و شناسایی آتش، دود و فرد ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از موارد، شرایط دیده برای آتش نشانان بسیار کم و یا صفر است. در چنین شرایطی، یک لباس روشن باعث می شود که آتش نشانان بتوانند همدیگر را به راحتی شناسایی کنند.

از طرفی، استفاده از رنگ های سبز و زرد برای لباس های آتش نشانی، به عنوان نشانه ی تشخیصی آتش نشانی استفاده می شود. این رنگ ها به دلیل ظاهری قوی و روشن، امکان شناسایی آتش نشانان با لباس هایی در این رنگ ها را در شرایط تاریکی و دود افزایش می دهد.

لباس آتش نشانی یکی از مهمترین تجهیزات برای هر آتش‌نشان است. اغلب به عنوان شناخته شده به علت رنگ روشن آن به چشم می‌آید. طراحی لباس آتش نشانی با رنگ های روشن و براق به منظور دیده شدن آن در شرایط تاریکی و دود طراحی شده است. در اینجا به بررسی دلایل استفاده از رنگ های روشن و براق در لباس آتش نشانی پرداخته شده است

چرا لباس آتش نشان ها روشن است؟

همانطور که می‌دانید ، شرایط دیده برای آتش‌نشانان در زمان عملیات آتش نشانی بسیار مشکل و یا حتی غیر ممکن است. لباس آتش نشانی با رنگهای روشن، این امکان را برای آتش‌نشانان فراهم می کند که به راحتی به یکدیگر در شرایط تاریکی شناسایی کنند. همچنین این لباس ها می توانند در محیط های خارج از شبانه روز، مثلاً زیر آفتاب، نیز به مشکلات مشابه برخورد کنند که رنگ های روشن و براق مجدداً به عنوان یک عامل کمک کننده در این شرایط عمل کنند. به همین علت لباس آتش نشانان روشن است!

Firefighters' protective clothing may contain toxic chemicals – Harvard  Gazette

چرا لباس آتش نشان ها براق است؟

لباس آتش نشانی براق است به منظور دیده شدن آن در شرایط تاریکی و دود و به عنوان یک عامل امنیتی موثر در پوشش آتش نشانان طراحی شده است. لباس آتش نشانی معمولا با رنگ لامپی یا رنگ‌های سیگنالی نظامی نظیر نارنجی، زرد، سبز، آبی و سفید طراحی شده است. این رنگ‌های شاد باعث شناسایی آتش نشانان در شرایط تیرگی و دود شده و مانند نشانه ها و علائم آتش نشانی در شرایط بحرانی عمل کرده و به مردم کمک می کند تا آن‌ها را شناسایی کنند و به اطمینان درآیند که کسانی که در حال پوشیدن لباس آتش نشانی هستند، به تعقیب پروژه های خود می پردازند.

همچنین، لباس های آتش نشانی بسیار براق طراحی شده اند تا در معرض نور طبیعی و مصنوعی نیز به خوبی دیده شوند. لباس آتش نشانی عموما شامل روکش آلومینیوم قابل نصب بر روی پوشش است که در مقابل حرارت، شعله‌های خنثی کننده و فشارهای کیفیت وجود دارد. در این روش‌های تولید، از انواع کیفیت روکش‌های مختلف استفاده شده است. به همین دلیل تمام لباس‌های آتش نشانی بسیار براق هستند و از رنگ‌های سایشی و فرسوده جلوگیری می کنند.

همچنین، رنگ های براق در لباس آتش نشانی به عنوان یک عامل مشکلات جسمی مانند شدن لباس در دمای بالا، سنگینی لباس و همچنین سر و کله پوشیده نشدن آتش‌نشانان پایبند هستند. بطور معمول، لباس آتش‌نشان ها برای جویدن با آب بسیاری از مواد و درگیری‌ها طراحی شده‌اند و به همین دلیل لباس آتش‌نشان نباید از بین برود یا وزن به آن اضافه شود. رنگ‌های براق در لباس آتش نشانی در کارهای پیچیده و خطرناک مانند نجات انسان، پوشیدن تجهیزات تخصصی و جلوگیری از حوادث اضطراری، مفید و موثر هستند.

ممانعت از ایجاد حرارت:

به دلیل نوع کاری آتش‌نشانان، آن‌ها ممکن است با حرکت سریع و متحرک برخورد کنند و برای کاهش اصابت حرارت و شوک حرارتی، لباس‌های اتش نشانی با روکشی از جنس آلومینیوم طراحی شده‌اند. همچنین، لباس آتش نشانی با رنگ های روشن تر، حرارت را مشغول به تابیدن نمی کند و از آن جلوگیری می کند که در ستون هوایی آتش نشانی بارودینگی نشان دهد.

مدیریت خطرات ایمنی:

شناسایی آتش‌نشانان در محیط های پر خطر و کنترل داشتن در معرض خطر، یکی از اصلی ترین اهداف لباس های آتش نشانی است. در محیط هایی که شرایط دیده بسیار پایینی دارند، مثل پارکینگ های زیرزمینی، لباس‌های مناسب با رنگ‌های روشن کمک کننده هستند. در موردی که بتوان با نگاه سریعی به اطرافی خود کلیت محیط را درک کرد، می تواند در بهبود امنیت و تمرینی‌تر شدن آتش‌نشانان در معرض خطر کمک کند.

شناسایی کردن لباس ها در صورت آسیب و خرابی:

پوشیدن لباس آتش نشانی پس از آسیب دیدن یا خراب شدن، صورت گرفته مشکلی برای سایر آتش‌نشانان محسوب می‌شود. دیدن لباس‌های آتش‌نشانی در هنگام فوران شدید آتش کمک می‌کند تا آتش‌نشانان پایه‌ای که لباس‌های قاسی با رنگ‌های روشن هستند را شناسایی کنند تا به طور سریع به آن‌ها کمک کنند و آسیب های قابل اجتناب را گردن بزنند. شاید به همین علت است که لباس آتش نشان‌ها روشن و براق است.

در کل، استفاده از رنگ‌های روشن و براق در لباس آتش‌نشانان برای افزایش امنیت، مدیریت خطرات و راحتی آتش‌نشانان بسیار مفید است. به همین دلیل، سازمان های آتش نشانی سعی دارند تا لباس هایشان را همیشه با رنگ های روشن و براق، در اختیار آتش نشانان بگذارند.

منبع: tpn-co.com


در مورد لباس آتش نشانان بیشتر بخوانید

منبع
آخرین مطالب