*سفیر بلاروس پس از حمایت از معترضان استعفا داد

MINSK, Belarus (AP) — سفیر بلاروس در اسلواکی، که از معترضان که علیه رئیس جمهور خودسر کشورش تجمع می کنند حمایت

توسط NEWSSHANS در 28 مرداد 1399

MINSK, Belarus (AP) — سفیر بلاروس در اسلواکی، که از معترضان که علیه رئیس جمهور خودسر کشورش تجمع می کنند حمایت می کرد، روز سه شنبه گفت که استعفای خود را به دست داده است، این حرکت نشان دهنده افزایش اختلاف در سطح بالای ی از دولت است.

ایگور لشچنیا در مصاحبه ای گفت که این یک «حرکت منطقی» است پس از آن که او یک بیانیه ویدئویی را ضبط کرد که از اعتراضات بی سابقه ای حمایت می کرد که از زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت که به الکساندر لوکاشنکو رهبر دیرینه آن دوره ششم را داد، بلاروس را به مدت ۹ روز پشت سر هم به زیر و رو کرد.

در بیانیه ای که روز شنبه منتشر شد، لشچنیا با اعلام «همبستگی با کسانی که در خیابان های شهرهای بلاروس با راهپیمایی های مسالمت آمیز بیرون می آمد تا صدای شان شنیده شود» اعلام کرد که از گزارش های ضرب و شتم های دسته جمعی و شکنجه معترضان شوکه شده و اجرای قانون بلاروس را متهم به ابطال سنت های پلیس مخفی شوروی کرده است.

به عنوان سفیر، من توسط رئیس جمهور منصوب می شم و انتظار می رود که سیاست هایی را که توسط او تعیین شده است دنبال کنم. وزارت امور خارجه (بلاروس) معتقد است موضع مدنی من فراتر از آن رفته است، "لشچنیا به رسانه خبری مستقل بلاروس گفت: "Tut.by روز سه شنبه.

رئيس جمهور هنوز استعفاي لشچنيا رو امضا نميکنه

لیشچنیا ۵۲ ساله، اولین مقام دولتی برتر بود که از اعتراضات علیه لوکاشنکو حمایت کرد که طبق انتخابات رسمی، ۸۰٪ آرا را به دست می برد.

'' مبارز برتر او، معلم سابق انگلیسی Sviatlana Tsikhanouskaya، تنها 10٪ و محکوم رای به عنوان تقلب، خواستار بازشماری به عنوان صدها هزار نفر از مردم ریخته در خیابان ها در سراسر بلاروس در اعتراض به.

تجمعات علی رغم واکنش وحشیانه پلیس ادامه داشته است، که در چهار روز اول تظاهرات، تقریباً ۷۰۰۰ نفر را بازداشت و صدها نفر را با گلوله لاستیکی، نارنجک های بی ثبات و باشگاه ها مجروح کرد. حداقل دو معترض کشته شدن

تِسِخانوسکایا در یک حرکت که کمپین او می گفت تحت فشار قرار گرفته بود، از کشور به لیتوانی رفت. روز دوشنبه اعلام کرد که آماده است به عنوان یک رهبر ملی برای تسهیل در انتخابات جدید عمل کند.

لوکاشنکو که از سال ۱۹۹۴ با مشت آهنین ۹/۵ میلیونی را که ملت سابق شوروی را اداره می کند، با این ایده به سر می پرورزد و با وجود اعتراضات ی که در حال رشد و جذب افراد بیشتری بود و قبلاً در هسته ٔ انتخاب کنندگانش بودند، از این کار سر باز زد.

در روز دوشنبه، چندین کارخانه و کارخانه بزرگ تحت کنترل دولت اعلام اعتصاب کردند، هزاران کارگر به خیابان ها می ريختند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند.

رئیس جمهور مجسّم روز دوشنبه گفت که کشور می تواند انتخابات ریاست جمهوری جدیدی داشته باشد، اما تنها پس از تصویب نسخه اصلاح شده قانون اساسی آن در همه پرسی سراسری - پیشنهاد آشکار برای خرید برخی از زمان در میان بحران سیاسی رو به رشد.

مقامات غربی گفتند که انتخابات نه آزاد است و نه عادلانه و از مقامات بلاروس به خاطر سرکوب خشونت آمیز معترضان انتقاد می کنند. چارلز میشل، رئیس شورای اروپا در بروکسل گفت اجلاس اضطراری رهبران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه برای بحث در مورد انتخابات و سرکوب تشکیل خواهد شد.

هفته گذشته، 27 وزیر خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که شروع به طراحی لیستی از افرادی که می تواند با تحریم از خشونت مواجه شوند.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه در بیانیه ای گفت که بریتانیا نتایج «این انتخابات تقلبی ریاست جمهوری» را نمی پذیرد.

وزيران خارجه ايرلند و کانادا احساسات اورا تانعکاس مي دادtinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب