معرفی 4 نوع از خاص ترین گیاه پتوس مناسب محل کار یا منزل

 

با گیاه پتوس شیطان را رام خود کنید! گل پتوس از زیباترین گل‌های تزئینی و آپارتمانی برای تزئین محل کار یا منزل از خانواده‌ی گیاهان شیپوری متعلق به مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر سلیمان است که آن را پیچک شیطان نیز می‌نامند.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره‌ی طریقه‌ی نگهداری و پرورش، تکثیر گیاه پتوس و انواع آن، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

گیاه پتوس

عکس گیاه پتوس

در کنار خریداری یک گیاه برای محل کار یا منزل خود، باید اطلاعاتی درباره‌ی: تأثیر گیاهان محل کار، چیدمان گیاهان در محیط‌ های کاری، شاخص‌های مناسب به منظور انتخاب گیاهان برای محل کار داشته باشید، که با کلیک در اینجا می‌توانید با تمام آنها آشنا شوید.

اگر در میان گلهای زیبای گلخانه‌ی کوچکتان، هنوز چند جای خالی دارید، و به دنبال گلی مقاوم و شیک هستید در ادامه با معرفی انواع مختلف گیاه پیچکی پتوس شما را در انتخابتان برای خرید پتوس کمک خواهیم کرد.

گل پتوس یا لوکَژ شاخه‌هایی آویزان و رونده‌ای دارد، که با برگ‌های سبز براق به شکل قلب تزیین شده اند. ساقه‌هایش بلند و ظریف است، به گونه‌ای که اگر بر روی طاقچه‌ی ایوان قرار گیرد، از روی نرده‌ها تا کف حیاط رشد میکند. چرا که به دلیل روندگی که دارد، با استفاده از ریشه‌های هوازی قابلیت چسبیدن به سطوح را دارد.

فقط کافی است، مسیر مشخصی برای حرکتش تعیین کنید. برگ‌های پتوس با اندازههای مختلف به سرعت رشد می‌کنند. اندازه‌ی بزرگترین برگش شاید به اندازه‌ی برگی از درخت گردو باشد و جلوه‌ای خاص و دلپذیر به محل کار یا منزل شما می‌دهد.

پیچک شیطان

گلدان پیچک شیطان

روی بعضی از برگ‌های آن ردپایی‌ از لکه‌های سفید و کرمی دیده میشود، که جذابیت آن را دوچندان نموده است. گونه‌هایی از گل پتوس دارای برگ‌های ابلقی سبز رنگ هستند. گیاه پتوس توانایی شگرفی در سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی و محیط‌های غیر از زادگاه خود را دارد.

گل دهی پتوس فقط در تعداد اندکی از گونه‌های آن اتفاق میافتد، که شمار آن‌ها بسیار کم است و عمر کوتاهی دارند.

 لازمه‌ی پرورش هر گیاهی، توجه به شرایط و نحوه‌ی نگهداری آن می‏باشد. چرا که گیاهان هم مانند دیگر موجودات زنده برای داشتن عمری طولانی نیازمند فاکتورهای اساسی میباشند.

گل پتوس هم از این قاعده پیروی می‌کند و برای زنده ماندن به خاک، نور، آب و مواد مغذی نیاز دارد. که در ادامه این فاکتورها را بررسی خواهیم کرد.

 گلدان‌های زیبا از گل پتوس پرورش دهید

خاک سبک با زهکشی بالا که سرشار از مواد مغذی مانند کود کمپوست و خاک برگ است، بهترین خاک برای رویش گل پتوس میباشد. میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک گلدان پیچک شیطانی تاثیر فراوانی در روییدن و به کمال رسیدن آن دارد.

محدوده‌ی پی اچ 6 تا 6.5 باعث افزایش فرآیند جذب مواد مغذی توسط ریشه‌ی این گیاه خواهد شد. دسترسی غیر مستقیم گل پتوس به نور خورشید، از دیگر فاکتورهای اساسی برای بالش و تقویت این گل ظریف است.

گیاه پیچک شیطان

اگر می‌خواهید، رنگ برگ‌های پتوس با آن نقاط خال خالی همچنان باپرجا باشد و حفظ شود، باید گلدان آن را در مکانی قرار دهید،که نور طبیعی به صورت غیر مستقیم و به اندازه‌ی کافی به آن برسد. انجام صحیح پروسه‌ی فتوسنتز گیاه پتوس به شدت وابسته به میزان نوری است، که به آن میرسد.

در صورتی که برگ‌های این گیاه بالا رونده به اندازه‌ی کافی نور دریافت نکند تغییر رنگ داده و خشک خواهند شد. به منظور رسیدن نور به تمام برگ‌های پتوس بهتر است، روزانه گلدان آن را بچرخانید تا تک تک برگ‌ها به اندازه‌ی یکسانی نور دریافت نمایند.

فراهم کردن حجم آب مورد نیاز گل پتوس مسئله دیگری است، باید به صحیح ترین شکل ممکن و طبق زمان بندی خاص انجام گیرد. با بررسی روزانه سطح خاک گلدان اگر متوجه شدید، که اثری از رطوبت بر روی خاک نیست و خشکی تا عمق 10 سانتی متر خاک پیش رفته است، میتوانید گل پتوس  را آبیاری کنید.

هنگام آب دادن به گیاه به ته گلدان دقت کنید، با مشاهده‌ی خروج مقدار اضافی آب از سوراخ‌ها، آبیاری را متوقف نمایید و اجازه دهید حجم آب اضافی کاملا خارج شود.  تعداد دفعات آبیاری این گیاه را به صورتی تنظیم کنید، که زیادی مقدار آب باعث پوسیدگی ریشهها و زرد شدن برگ‌ها نشود.

گیاه پتوس 

 تکثیر پتوس و چند نکته

از طریق تقسیم بوته، قلمه زدن در خاک و آب به راحتی میتوانید، تکثیر پتوس را انجام دهید. قلمه زدن پتوس در خاک بهترین روش برای تکثیر این گیاه در فصل‌های گرم سال است. به منظور انجام این کار ابتدا از انتهای ساقه، قلمه‌هایی که دارای برگ‌های شاداب و جوان هستند، را با یک قیچی یا چاقوی ضدعفونی شده جدا کنید.

سپس قسمتهای اضافی قلمه را حذف کنید و آن را درون گلدانی حاوی ترکیباتی از خاک سبک، کمپوست و پرلیت کشت دهید. برای رشد سریع تر ریشه‌های گل پتوس میتوانید آن را در به مدت 2 تا 3 روز درون محلولی از هورمون‌های تقویت کننده و ریشه زا قرار دهید.

فراهم آوردن دمای ایده آل برای نگهداری پتوس نیز باید مد نظر قرار داده شود. از آنجا که نوسانات و تغییرات دمایی به شدت رشد پتوس را تحت تاثیر قرار میدهند، تنظیم دمای 20 تا 30 درجه سانتی گراد، رنج مناسبی برای آن میباشد.

تکثیر گیاه پتوس

اگر دما از حد نرمال تعیین شده پایین تر باشد، شرایط را برای سیاه شدن برگ‌های پتوس فراهم میکند. و اگر دما از محدوده‌ی مشخص شده پیشروی کند، تبخیر آب از برگها با سرعت بیشتر صورت میگیرد و پژمردگی آن‌ها را به همراه خواهد داشت.

با استفاده از کودهای مناسب و باکیفیت، گل پتوس را تقویت کنید. نیاز گیاهان به عناصر آلی همچون نیتروژن، پتاسیم و فسفر، یک ضرورت برای به بلوغ رسیدن گیاه میباشد. استفاده از کودهای شیمیایی که حاوی مقادیری مناسبی از ریز مغذی‌های مانند آهن، منیزیم، کلسیم و مس میباشد، راهی عالی برای تقویت قسمت‌های گوناگون گیاه پتوس میباشد.

به دلیل آبیاری گیاه، ممکن است مقدار زیادی از کودهای تقویتی شسته و به همراه آب از خاک خارج شوند، پس مراقب باشید. کودهای جامد را همراه مقدار خیلی کمی آب حل کنید و درون گلدان بریزید.

انواع گیاه پتوس

در جدول زیر با انواع پتوس برای نگهداری در منزل یا محل کار آشنا خواهیم شد و چند نوع از آنها را همرا با عکس برای شما عزیزان شرح خواهیم داد:

 

انواع پتوس برای محل کار یا منزل

پتوس جید سبز

پتوس منجولا

پتوس سیلور

پتوس طلایی

پتوس حصیری

پتوس حصیری

پتوس لیمویی

پتوس مرمر

 

 

1) پتوس جید سبز با برگ‌های سبز ابلقی:

فراوان ترین نوع پتوس میباشد. این گل، برگ‌های بزرگتری نسبت به گونه‌های دیگر دارد.

2) پتوس منجولا:

 معروف به پتوس سیب مرمری، برگ‌هایی به شکل قلب دارد. برآمدگی که در وسط برگ‌ها وجود دارد، مانند موجی آرام چشم نوازی می‌کند.

رنگ سفید و فسفری برگ‌های آن، طرفدارن زیادی را به خود جذب نموده است. اما این گونه از گل پتوس بسیار کمیاب است.

پتوس منجولا

3) پتوس سیلور:

با برگ‌های روزنه دارش، شیک ترین و ملیح ترین نوع از پتوس است. نقاط نقره‌ای رنگ، برگ‌های سبز و نازک این گونه را، تماشایی تر کرده اند.

ایجاد و ماندگاری این لکه‌های نقره‌ای نیازمند دریافت نور زیاد میباشد. رشد این گل نازنین نسبت به هم خانواده‌های خود کمتر است.

پتوس سیلور

4) پتوس طلایی:

برگ‌هایی ابلقی به رنگ سبزه تیره دارد که رگه‌هایی از رنگ طلایی و زرد، جذابیت آن را دو چندان نموده است. قیمت پتوس ابلقی علی رغم زیبایی که دارد، بسیار مناسب است.

پتوس طلایی

پتوس حصیری، پتوس هاوایی، پتوس نئون، پتوس ماربل، پتوس بلو، پتوس مهتابی، سیاه، و پتوس چروک، گونه‌های جذابی از این گیاه هستند.

جمع بندی

گل پتوس، با ساقه‌های باریک و ظریف رونده و همچنین برگ‌های نازک و سبز رنگ، به گیاه پیچک شیطانی معروف است. گونه‌های مختلف پتوس نظر هر تماشاچی را جلب می‌کند.

در این مقاله توضیحات جامع و کاملی درباره‌ی طریقه‌ی نگهداری و پرورش، تکثیر و انواع پتوس خدمت شما عزیزان داده شد. همین‌طور اطلاعاتی درباره‌ی قیمت و چگونگی خرید آن به شما داده شد.

اگر این مقاله برای شما نیز مفید واقع شده، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن آن با تمامی دوستداران این گیاه خاص، به آنها کمک کنید.

 

ایندکسر