معافیت کفالت

بررسی صفر تا صد دریافت معافیت کفالت

معافیت کفالت

با رسیدن به سن 18 سالگی پسران باید عازم سربازی شوند ولی شرایطی به وجود می آیند که فرد با کمک آن ها می تواند معافیت خود را دریافت کند. معافیت کفالت نمونه ای از این موارد به شمار می رود. این نوع از معافیت دارای انواع مختلفی بوده و هر یک شرایط خاص خود خودشان را دارند و این شرایط هر ساله بنا بر قوانین جامعه تغییر پیدا می کنند. برای اینکه بتوانید این نوع از معافیت را دریافت کنید، نیاز است تا از شرایط متعددی بهره مند باشید. همچنین اخذ کفالت نیازمند مدارک خاصی است که در این مطلب به صورت کامل به بررسی آن می پردازیم. پس تا انتهای این مطلب دنبال کننده ما باشید.

همچنین با کلیک بر روی لینک معافیت سربازی می توانید اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید. همراه ما باشید.

کفیل و مکفول چه کسانی هستند؟

قبل از اینکه به بررسی انواع معافیت کفالت و شرایط و مدارک بپردازیم، بد نیست با مفهوم کفیل و مکفول آشنا شوید و نکات لازم را در رابطه با آن ها بدانید. کفیل با نام یگانه سرپرست نیز شناخته می شود. یعنی تنها عضوی است که می تواند سرپرستی و یا مراقبت را بر عهده بگیرد. کفیل به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود که شامل گزینه های زیر هستند:

·       هر پدر و مادر تنها باید یک فرزند پسر بالای 18 سال داشته باشند

·       هر پدربزرگ و مادربزرگ تنها باید یک نوه پسر بالای 18 سال داشته باشند

·       هر خواهر و برادر تنها باید یک برادر بیشتر از 18 سال داشته باشند

حالا مکفول به چه کسی می گویند؟ مکفول در واقع همان فردی است که نمی تواند از خود نگهداری نکند و باید یک نفر مسئولیت مراقبت از او را بر عهده بگیرد. در واقع کفیل مسئول نگهداری از مکفول است. فرد مشمول یا همان کفیل باید دارای شرایط خاصی باشد تا بتواند مسئولیت نگهداری را برعهده بگیرد. در ادامه این شرایط عمومی و خصوصی را به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع معافیت کفالت شامل چه مواردی می شوند؟

در سال 1400 معافیت های کفالت به 9 مورد تقسیم می شوند که شامل کفالت پدر، کفالت مادر، کفالت پدربزرگ، کفالت مادربزرگ، کفالت خواهر، کفالت برادر، کفالت والدین معلول، کفالت فرزند و کفالت اعضای نیازمند مراقبت به فرزند هستند. هر کدام از این کفالت ها دارای شرایط گوناگونی بوده که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. پس همراه ما باشید.

 

انواع معافیت کفالت

شرایط عمومی لازم برای دریافت معافیت کفالت چیست؟

برای اینکه بتوانید این نوع از معافیت را دریافت کنید، داشتن شرایط زیر در بین الزامات جای داده می شوند:

·       فرد نباید هیچگونه غیبتی داشته باشد

·       فرد باید به سن 18 سال رسیده باشد

·       فرد باید تنها عضوی باشد که مراقبت از شخص مکفول را برعهده دارد؛ به عنوان مثال اگر فرد برادری داشته باشد که بیشتر از 18 سال سن دارد، مشمول دریافت این معافیت نخواهد شد

شرایط خصوصی لازم برای دریافت معافیت از نوع کفالت چیست؟

نوع دیگری از شرایط در زیر مجموعه شرایط خصوصی جای داده می شوند که شامل گزینه های زیر هستند:

·       سن پدر فرد متقاضی باید بیشتر از 75 سال باشد

·       اگر سن پدر یا پدربزرگ فرد کمتر از 75 سال باشد، باید شورای پزشکی اعلام کند که فرد توانایی مراقبت از خود را ندارد

·       برای دریافت این نوع معافیت پدر فرد نباید در قید حیات باشد، مادر ازدواج مجدد نداشته باشد و یا مادر طلاق قطعی گرفته باشد

·       حالا اگر فرد خواهر داشته باشد، شرایط فرق خواهد کرد. خواهر فرد باید فاقد پسر باشد، خواهر فرد یا باید از همسر خود جدا شده باشد و یا همسر او فوت کرده باشد، خواهر فرد نباید فرزند پسر سالم داشته باشد و یا متقاضی تنها برادار تنی و بالای 18 سال باشد

·       اگر متقاضی برادر داشته باشد، سن برادر باید کمتر از 18 سال بوده و فاقد پدر باشد

·       پدربزرگ نباید هیچگونه فرزندی داشته باشد و همچنین همسر او فوت کرده یا از او جدا شده باشد

·       اگر فرد متقاضی ازدواج کرده باشد و فرزند او صغیر و همسر او فوت کرده باشد، مشمول دریافت معافیت کفالت خواهد بود

شرایط خصوصی برای دریافت معافیت کفالت

برای دریافت معافیت کفالت به چه مدارکی نیاز است؟

برای اینکه بتوانید این نوع از معافیت را دریافت کنید، نیاز است تا یک سری از مدارک را تهیه و تحویل دهید. هر کدام از این مدارک شرایط و ضوابط خود را دارند که باید به صورت کامل رعایت شوند. این مدارک گزینه های زیر را به خود اختصاص داده اند:

·       یک فرم درخواست معافیت کفالت به شما داده می شود که باید به صورت کامل پر شود. این فرم باید توسط سه نفر از بستگان نیز تایید شود.

·       باید از تمامی صفحات شناسنامه پدر، مادر، خواهر، برادر و خود فرد متقاضی کپی گرفته شود. همچنین ارائه اصل آن ها نیز الزامی است. در صورتی که پدر، مادر و یا همسر فوت شده باشد ارائه گواهی فوت نیز نباید فراموش شود.

·       فرد مشمول باید چهار قطعه عکس آماده کند. این عکس ها باید سه در چهار بوده و دارای شرایط خاصی باشند. عکس باید بدون کلاه و بدون عینک باشند. پشت نویسی عکس ها نباید فراموش شود.

·       آخرین مدارک تحصیلی و گواهی اشتغال به همراه کپی آن ضرورت دارد.

·       اصل کارت ملی و شناسنامه نیز نباید فراموش شود.

·       کپی و اصل مدارک اقامتی فرد مشمول نیز باید ارائه شوند.

·       از دیگر مدارک مربوط می توانیم به تنظیم وکالت نامه اشاره کنیم. برای تنظیم وکالت نامه باید از سامانه میخک استفاده کنید. بعد از تنظیم وکالت نامه، پرونده در وزارت امور خارجه مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد. نیازی به تنظیم وکالت نامه برای پدر و مادر وجود ندارد.

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی صفر تا صد موضوع معافیت کفالت بپردازیم. شرایط لازم به دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم بندی می شوند که فرد مشمول باید آن ها را داشته باشد. در این مطلب این شرایط را تا جایی که توانستیم بیان کردیم تا روند برای درخواست شما آسان تر شود. همچنین برای دریافت این نوع از معافیت نیاز است تا مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. همانطور که مطالعه کردید تهیه کردن این مدارک سخت نبوده و تنها باید دقت خود را به کار بگیرید تا چیزی از قلم نیفتد.

 

 

ایندکسر