علت قهوه ای شدن برگ گیاه آپارتمانی عنکبوتی

گیاه آپارتمانی عنکبوتی یا گیاه گندمی (spider plant) با نام علمی Chlorophytum comosum جزء خانواده مارچوبه به شمار می آید. زیستگاه اصلی این گیاه سریع الرشد مناطق استوایی و آفریقای جنوبی می باشد. در حال حاضر گل عنکبوتی در بیشتر نقاط دنیا پرورش داده می شود. گیاه عنکبوتی در صورت مساعد بودن شرایط محیطی به سرعت رشد می کند. همچنین عنکبوتی ها یکی از سازگارترین و مقاوم ترین گیاهان برای نگهداری در خانه می باشند. برای همین بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرد. اگر قصد خرید این گیاه یا هر گیاه آپارتمانی را دارید ابتدا نسبت به شرایط نگهداری و مراقبت از آنها اطلاعات کافی به دست آورید. سپس در صورت مساعد و مطلوب بودن شرایط محل پرورش گیاه اقدام به خرید کنید.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی عنکبوتی

گیاه آپارتمانی عنکبوتی حاوی برگ های کشیده، باریک سبز با خطوط سفید است. انواع وحشی این گیاه در مناطق گرمسیری برگ های سبز رنگی دارند. این گیاه را می توانید به خاطر برگ های آویزانی که دارد در گلدان های مخصوص آویز کشت کنید. پرچم های گیاه گندمی به پاهای عنکبوت شباهت دارند و برای همین به نام گل عنکبوتی نامگذاری شده است. گل های این گیاه زیبا سفید و ریز هستند که بر روی ساقه ظاهر می شوند. گیاه عنکبوتی دارای سیستم ریشه ای قوی و ضخیم به نام ریزوم است که با ذخیره آب در خود، از گل در برابر خشکی حفاظت می کنند. از دیگر ویژگی های بارز آنها این است که هوای محل نگهداری را تصفیه می کنند و قادر هستند مواد سمی معلق در هوا را از بین ببرند. وجود هوای تمیز در هر محیط پوشیده می تواند استرس را محدود کند و سلامت روان را بهبود بخشد. این گیاه حاوی بیش از 215 گونه مختلف می باشد که ارتفاع آنها در صورت مساعد بودن شرایط نگهداری به 150 سانتی متر نیز می رسد. نمونه هایی از این گیاه که در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، شامل گیاه عنکبوتی با برگ های کاملا سبز، حاشیه سبز و میان برگ سبز است. برای آشنایی با شرایط نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی در alef.ir به آدرس ذکر شده مراجعه کنید.

گیاه آپارتمانی

شرایط لازم برای نگهداری گیاه آپارتمانی عنکبوتی

آبیاری: گیاه آپارتمانی عنکبوتی به خاطر داشتن توده های ضخیم و ذخیره آب به آبیاری متوسطی نیاز دارد.در روز های گرم سال 2-3 بار در هفته و در روزهای سرد یکبار در هفته کافی است. زمانی به گیاه آب بدهید که خاک گلدان خشک باشد. برای اینکه در طول دوره رشد رطوبت کافی به گیاه برسد، بهتر است برگ های آن غبار پاشی کنید.

نور: گلدان گیاه گندمی را در معرض تابش غیر مستقیم و متوسط نور خورشید قرار دهید. وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ ها نشان می دهد که نور به طور مستقیم بر گیاه می تابد.

دما: با اینکه این گیاه در برابر تغییرات دما مقاومت نشان می دهد، اما دمای 5 درجه سانتی گراد کمترین دمایی است که می تواند تحمل کند. بهترین بازه دمایی برای رشد گل عنکبوتی 15-25 درجه سانتی گراد می باشد. دقت کنید که اگر دمای محل نگهداری و پرورش گیاه به بالای 30 درجه افزایش یابد، برگ های گیاه حالت پژمرده به خود خواهند گرفت.

خاک و کوددهی: خاک لومی در ترکیب با شن مناسب ترین خاک برای رشد این گیاه است. برای اینکه گیاه برگ های شادابی داشته باشد به زهکش بودن خاک توجه نمایید. در طول فصل رشد که از فروردین تا مهر است، هر هفته یکبار گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. در صورتی که احساس کردید گیاه در فصل زمستان رشد بیشتری داشت، کوددهی را متوقف کنید. زیرا دادن کود اضافی منجر به زرد شدن برگ ها می شود.

تکثیر: کاشت بذر و تقسیم بوته و یا پاجوش راه های تکثیر گیاه آپارتمانی عنکبوتی هستند. پاجوش هایی در کنار گیاه اصلی در طول دوره رشد به وجود می آیند که با جدا و ریشه دار کردن آنها می توانید گلدان دیگری از گل عنکبوتی را داشته باشید.

گلدان: زمانی که ریشه های گیاه از سوراخ های انتهایی گلدان قابل مشاهده شد، در فصل بهار اقدام به تعویض گلدان آن نمایید. گیاه عنکبوتی به خاطر رشد سریعی که دارد باید هر سال یکبار گلدان آن را تغییر دهید.

گیاه آپارتمانی

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی عنکبوتی

کنه قرمز: اگر احساس کردید برگ های گیاه گندمی خاکستری و پژمرده شدند، ناشی از حضور آفت کنه قرمز خواهد بود. باید با استفاده از سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید.

شپشک: این آفات ریز در زیر برگ و نزدیک به ریشه قابل مشاهده هستند. شپشک از شیره گیاه تغذیه کرده و باعث زرد و ضعیف شدن آن می شود. شته ها نیز مانند شپشک ها با تغذیه از شیره گیاه به حیات خود ادامه می دهند و در نهایت منجر به ریزش برگ ها می شوند.

تریپس: این نوع آفت با تغذیه از برگ های گیاه باعث می شود برگ ها حالت پیچش به خود بگیرند. نقاط سفید رنگ بر روی برگ حاکی از حضور تریپس است که باید با استفاده از سموم سیستماتیک گیاه را سمپاشی کنید.

قهوه ای شدن برگ ها: وقتی گیاه را در هوای سرد قرار می دهید به خاطر شوک دمایی و کمبود نور، قهوه ای شدن برگ گیاه آپارتمانی عنکبوتی رخ می دهد. همچنین سوختگی های نوک برگ ها حاکی از آبیاری بیش از حد گیاه می باشد. همچنین استفاده از مواد شیمیایی براق کننده برای تمیز کردن برگ های گیاه به قهوه ای شدن برگ ها منجر می شود. می توانید با استفاده از دستمال خیس و نمدار سطح برگ ها را پاک کنید.

از بین رفتن نوار سفید برگ: محیط های کم نور باعث می شوند نوار سفید موجود در قسمت وسطی برگ محو شود. در این حالت گیاه را به مکان پر نور و دور از تابش مستقیم خورشید انتقال دهید.

قارچ فیتیوم و ریزوکتونیا: خاک آلوده به قارچ باعث پوسیده و پژمرده شدن برگ و گیاه می شود. اگر خاک از زهکشی بالایی برخوردار باشد و خاک حالت غرقابی پیدا نکند، گیاه آپارتمانی عنکبوتی کمتر به بیماری های قارچی مبتلا خواهد شد. استفاده از قارچ کش ها برای مبارزه با قارچ ها توصیه می شود.

ایندکسر