4. تراتل و کالیبراسیون کامل شد

ببین مثلاً شما داری از یک سربالایی میری بالا و فول تراتل میکنی و ماشین از اپن لوپ میشه بعد در همون حالت فول تراتل سربالایی رو رد میکنی و میری تو سرازیری اینجا ای سی یو تشخیص میده بار از رو ماشین برداشته شده و میره کلوز لوپ! در پهپادمولتی روتور پرنده به این دلیل که چند روتور داره و این روتورها باید از ابتدا تا انتها با حداکثر فشار کار کنند طبیعتا مصرف باتری بالا میره. باید بگم که بله. به این ترتیب دقیقا در نقطه ای که چرخ های عقب به دلیل سستی زمین و یا ناهمواری اصطکاک مناسب را ندارند، قفل دیفرانسیل وارد میدان شده و آسنا را یاری می کند. همانطور که میدانید فرایند تولید نیرو به زبان ساده در یک موتور ۴ زمانه به این شکل است که مقداری هوا وارد سیلندر شده و بسته به شرایط به تناسب حجم هوای ورودی یک میزان سوخت پاشیده شده (این نسبت AFR میباشد) و با هوا مخلوط میگردد و سوپاپ ها با باز و بسته شدن به موقع (Cam Timing) بیشترین حجم هوا را وارد و بیشترین حجم دود را خارج میکنند و در حالی که حجم هوای داخل سیلندر با سوخت مخلوط گردید با حرکت پیستون به سمت بالا این مخلوط (سوخت و هوا) در محفظه بسته سیلندر فشرده میگردد و شمع در زمان معینی بسته به شرایط این مخلوط را منفجر مینماید که به تنظیم زمان انفجار Ignition قیمت تراتل Timing میگویند.

مزایای این پهپاد رو تا حدودی در موردش صحبت کردیم که تایم پروازی بالایی داره و در یک پرواز میتونه منطقه وسیعی را برای ما تصویربرداری کنه اما موانع یا محدودیت­هایی که این پهپاد داره این هست که برای تیک آف و لندینگ به یک فضای باز و آزاد احتیاج داره در حین طراحی پرواز شما کمی هوشمندانه ­تر باید طراحی را انجام بدید که پرنده موقع تیکاف به ساختمان تیره برق یا درخت برخورد نکنه و همینطور برای موقع لندینگ زمانی که پرنده میاد مینشینه به مانع برخورد نکنه و آسیب نبینه. دلیل عمده دیگری که این دو خودرو بیش از بقیه مورد تیونینگ قرار میگیرند و شاید اصلیترین دلیل هم باشد، به بازار لوازم فنی آنها باز میگردد. مجموعه کروز کنترل این خودرو شامل یک کلید کنترل، دسته سیم با سوکت های فابریک و ضد آب خودرو، عملگر servo motor (ویژه خودروهای تراتل سیمی)، کامپیوتر یا همان ecu و براکت های نصب می باشد. سیستم ترمز های پرفورمنس این خودرو که توسط گایگر ساخته شده و مونو بلاک است به شما برای نگه داشتن این غول وحشی اطمینان می دهد .

قابلیت این پهپاد اینه که به جای اینکه مثل یک پرنده بال ثابت بخواد تیکاف و لندینگ کنه و در خطر برخورد با مانع یا چیزی باشه مثل یک مولتی روتور عمود از روی زمین بلند میشه به ارتفاع لازم میرسه و از اونجا چهار موتور به مرور خاموش میشه و موتور پشت پرنده یا موتور کروز روشن میشه و پهپاد رو به جلو حرکت میکنه. در پهپادهای مولتی روتول شما در یک پرواز ۱۵ دقیقه چیزی بین ۱۵ تا ۳۰ الی ۴۰ هکتار می­تونستید تصویربرداری کنید بسته به ارتفاع منطقه و بسته به ارتفاع پرواز اما در پهپادهای بال ثابت با توجه به اینکه شما یک ساعت می­توانید پرواز کنید و علاوه بر آن سرعت پهپادهای بال ثابت کمی بیشتر از مولتی روتورهاست شما می­توانید در یک ساعت پرواز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هکتار را به راحتی تصویربرداری کنید. شما اگر در سال یک کار ۲۰۰ هکتاری انجام می­دهید طبیعتاً نباید بروید یک پهپاد ۳۰۰ میلیون تومانی خریداری کنید و یا اگر در طول سال چند هزار هکتار تصویربرداری می­کنید نباید بیایید یک پرنده ۳۰ میلیون تومانی را بخرید بهتر هست که یک پرنده گران قیمت بخرید برای مثال بروید سراغ پهپادهای بال ثابت و پهپادهایی که تایم پروازی بیشتری دارند که بتونید به خوبی از پس پروژه­ هاتون بربیاید.

پهپادهای بال ثابت از نظر شکل ظاهری شبیه هواپیماهای واقعی هستند اما در یک سایز بسیار کوچکتر برای مثال طول بالشان در حدود یک و نیم الی دو متر به طور معمول استفاده میشه. توی این پرنده­ها معمولاً از یک موتور استفاده میشه و به دلیل اینکه ما یک موتور داریم و پرنده بال ثابت با استفاده از بال­هاش می­تونه در آسمان در اصطلاح گلاید کنه و همیشه احتیاج ندارد به این که موتورش با ۱۰۰ درصد فشارش کار کنه مصرف باتری­ش پایین میاد و تایم پروازی بیشتری به ما میدهد. پهپاد دست پرتاب پرنده­ای هست که زیر آن چرخ وجود نداره که مثل هواپیماهای واقعی بر روی یک باند حرکت کنند به سرعت حداکثری برسند و تیکاف کنند نه به این شکل نیست به این خاطر که ما در مناطقی که نقشه ­برداری می­کنیم معمولاً باندی برای ما وجود نداره این مناطق می­تونه یک منطقه کوهستانی باشه، بیابانی باشه و یا یک منطقه شهری باشه. پهپادهای دست پرتاب دقیقا مثل موشک­هایی هستند که ما در دوران کودکی استفاده میکردیم روی دست قرار میگیرند با یک شوک موتورشان روشن میشه به حداکثر فشار میرسه و شما زمانی که این پرنده را پرتاب کنید پرنده تیکاف میکنه با یک شیب ملایم وارد مسیر پروازی میشه که شما از قبل برای آن طراحی کردید و زمانی که تصویربرداری تموم میشه عملیات به اتمام میرسه میاد و با یک شیب ملایم روی زمین سر میخوره و می­نشینه.

ایندکسر