به اتحادیه اروپا پیوست

توسط دوسان استوجانوویچ

بلگراد، صربستان (AP) – در اقدامی غافلگیرانه، صربستان در رد نتایج انتخابات در بلاروس و انتقاد از سرکوب کسانی که علیه رهبر خودکامه دیرینه این کشور اعتراض می کنند، به اتحادیه اروپا پیوسته است.

آنا برنابيک نخست وزير صربستان روز پنجشنبه گفت بلگراد با قطعنامه اتحاديه اروپا در مورد بلاروس ثبت نام کرد تا سياست های کشور بالکان را با سياست های بلوکی که رسما می خواهد به آن بپيوندد همسو کند.

بلگراد روابط نزدیکی با الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس داشته است که آخرین بار در ماه دسامبر از کشور بالکان بازدید کرد. او تنها رهبر جهان بود که در جریان بمب گذاری ناتو در این کشور در سال ۱۹۹۹ بر سر سرکوب جدایی طلبان قومی آلبانیایی که به عنوان حمایت او از اسلوبودان میلوسویچ قوی سابق صربستان دیده می شد، به صربستان سفر کرد.

برنابیک در حالی که برای اولین بار اعتراف کرد که صربستان موضع اتحادیه اروپا در مورد انتخابات بلاروس را پذیرفت، گفت: «امیدوارم لوکاشنکو آن را علیه ما نگه ندارد.» “ما نباید دوستی لوکاشنکو را که در دوران سخت به مردم ما نشان داده است فراموش کنیم.”

ماه گذشته رهبران اتحاديه اروپا گفتند در کنار مردم ايستاده اند و نتايج انتخاباتی را که رهبر ۲۶ سال گذشته اين کشور را به قدرت بازگردند رد کردند و هشدار دادند فهرست طولانی بلاروسی ها را تهيه می کنند که بر سر تقلب در رای گيری و سرکوب وحشيانه معترضان با تحريم روبرو هستند.

پذیرش صربستان از انتقاد اتحادیه اروپا از رهبر بلاروس برای اولین بار روز چهارشنبه در توییت های اتحادیه اروپا و سفیران آمریکا در بلگراد فاش شد که از این اقدام تمجید کردند.

سام فابریزی سفیر اتحادیه اروپا در توییتر خود نوشت: «من از صربستان به خاطر پیوستن به اعلامیه اتحادیه اروپا در مورد انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس استقبال می کنم.»

آنتونی گادفری سفیر آمریکا در صربستان نیز این تصمیم بلگراد را ستود. او در توییتر نوشت: «بسیار عالی است که ببینیم صربستان در کنار محیط اروپایی خود ایستاده است.»

آلکساندار ووچیچ، رئیس جمهور پوپولیست صربستان نیز با انتقادهای خانگی و خارج از کشور به دلیل کاهش آزادی های رسانه ای مواجه شده است و انتخابات برگزار کرده است که ادعاهای مخالفان آزاد و عادلانه نیست و تظاهرکنندگان ضد دولتی را سرکوب می کند.

اگرچه به طور رسمی به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است، صربستان روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی با روسیه و چین را تقویت کرده است. از پیوستن به تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل سیاست هایش بر سر اوکراین خودداری کرده است.

___

دنبال پوشش AP از بلاروس در

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de