ByteDance، شرکت چینی که صاحب TikTok است، در بین سال های ۲۰۱۸ تا اواسط ۲۰۲۰ بر اساس گزارش رسانه ها به سانسور محتوای ضد چین در اندونزی مشغول بود. این نمایش در میان نگرانی های رو به رشد آمریکا در مورد حضور برنامه های چینی در ایالات متحده می آید.

سانسور محتوا

ByteDance خرید اخبار اندونزی ای aggregator BaBe در سال 2018 به دنبال ممنوعیت کوتاه از TikTok به اتهام که برنامه ترویج کفر، پورنوگرافی، و محتوای نامناسب است. برای معکوس کردن ممنوعیت، بایت داندویک موافقت کرد که تیمی از مددکارهای محلی را استخدام کند تا اطمینان حاصل کند که محتوای تیک تاک، هنجارهای فرهنگی اندونزی را نقض نمی کند. مقر پکن شرکت نیز رهنمودهای تعدیل برای BaBe را در بر می گرفت. به کنترل کننده ها دستور داده شد که در حالی که شرکت در حال مذاکره با دولت بود، هیچ مقاله ای در مورد ممنوعیت تیک تاک ارسال نکنند.

“تحت دستورالعمل جدید BaBe، مقالاتی از رسانه های شریک که به عنوان منتقد دولت چین درک می شد یا در برنامه BaBe دوباره منتشر نمی شود و یا از برنامه گرفته می شود… مقاله ها با کلمه کلیدی ‘Tiananmen، ‘ اشاره به چین در سال 1989 سرکوب میدان Tiananmen ، و یا Business Worldبه مائو Zedong ، بنیانگذار چین مدرن ، در میان کسانی که پایین گرفته شده بودند ، به گزارش کسب و کارجهان. به علاوه، تمام مقالاتی که در مورد تنش های دو کشور در مورد دریای چین جنوبی بحث می کردند نیز سانسور شدند.

(Image: Screenshot / YouTube)

محتوا از دولت چین، ارجاع به سرکوب میدان تیانانمن در سال ۱۹۸۹ و ارجاعات به مائو زدونگ از برنامه BaBe حذف شد. (تصویر: تصویر: تصویر / یوتیوب)

•دستورالعمل های محتوای BaBe بر اساس آنچه ByteDance برای Toutia استفاده می کند، یک برنامه خبری چینی بود. تنها تفاوت این است که موضوعاتی مانند نژاد، مذهب، قومیت و انتخابات نیز در باب بِی به آن ها اهدت داشتند. مقالاتی که در طبیعت شور و هیجان بودند حذف می شدند. در اواسط سال 2020، تمام این موضوعات که قبلا سانسور شده بود شروع به نمایش در BaBe. پس از این که این خبر شکست، BaBe در دفاع از سانسور بیرون آمد و بیان کرد که این تعدیل فقط در یک خط با قوانین اندونزی انجام شده است. byteDance حاضر به بیان هیچ گونه بیانیه ای نشد. وزارت خارجه چین ادعا کرد که آن را به کسب و کارهای چینی دستور داده است که قوانین بین المللی را در حالی که انجام کسب و کار در خارج از کشور را به انجام می دهند، به آنها عمل کنند.

با وجود تمام این اظهارات، این واقعیت باقی مانده است که ByteDance محتوای سانسور در اندونزی را انجام داد. و این اساسا ً اقدام بین المللی را در برابر برنامه های چینی توجمی می کند. سناتور ایالات متحده جاش هاولی این نکته خاص را مطرح کرد و پرسید که آیا بایت داندواندمی می تواند BaBe را در اندونزی سانسور کند، دقیقا ً چه چیزی جلوی سانسور شرکت TikTok در آمریکا را می گیرید؟ سناتور هشدار داد که دولت آمریکا نباید به هیچ تضمینی که بایت داندن می کند اعتماد کند و باید اطمینان حاصل کند که TikTok در این کشور ممنوع است.

فشار آمریکا

رئیس جمهور دونالد ترامپ اخیرا ً دستور اجرایی صادر کرده است و از بایت دوک خواسته است تا بایت دوک را به یک سرمایه گذار آمریکایی بفروشد. عدم انجام این کار باعث ممنوعیت کامل برنامه در آمریکا خواهد شد. همچنین این شرکت ملزم است تا تمامی داده های شخصی که از کاربران آمریکایی جمع آوری کرده است را از بین ببرد. به علاوه، ByteDance مجبور خواهد بود به کارمندان دولت ایالات متحده اجازه دسترسی کامل به تمام امکانات و محل های آن را در این کشور اعطا کند. ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، این اختیار را داده است که «هر گامی را که لازم است» برای اطمینان از اجرای دستور اجرایی انجام شود، «بردارد» .

(Image via pixabay / CC0 1.0)

رئیس جمهور دونالد ترامپ اخیرا ً دستور اجرایی صادر کرده است و از بایت دوک خواسته است تا بایت دوک را به یک سرمایه گذار آمریکایی بفروشد. (تصویر: از طریق pixabay / CC0 1.0)

در همین حال، فروش TikTok انتظار می رود به آمار ByteDance بسیار سخت است. از سال ۲۰۱۸، بایت دوکاوند ۷۵ میلیارد دلار آمریکا ارزش داشت. اگرچه TikTok در کل درآمد بایت داندن در حال حاضر حساب نمی کند، اما این برنامه هنوز یک سرمایه رشد بزرگ است. TikTok میلیون ها کاربر در سراسر جهان است و پتانسیل به رخنه کردن در میلیاردها بین المللی است. با فروش کردن TikTok، ByteDance در اصل خواهد بود با یک گلدمین جدا. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که TikTok می تواند تقریبا نیمی از ارزش ByteDance را به حساب.

ما را در توییتر دنبال کنید یا مشترک لیست ایمیل ما شوید

li Hui حل و فصل اختلافات با عقل و یکپارچگی

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de