چگونه COVID-19 پوشش می دهد به سرکوب مطبوعات جهان بیش از

توسط MAE اندرسون

دولت ها در سراسر جهان در حال بهره گیری از همه گیر coronavirus برای توجیه — و یا به منحرف کردن توجه از —سرکوب آزادی مطبوعات.

رسانه ها جیمی لای در اوایل ماه اوت به عنوان پلیس اجرای قانون جدید امنیت ملی بود. در ماه ژوئن، ماریا رسا روزنامه نگار به “” در فیلیپین محکوم شد. در مصر، دست کم ۱۲ روزنامه نگار در سال جاری تحت قوانینی علیه «انتشار اطلاعات غلط» مربوط به ویروس کورونا دستگیر شده اند.

در برخی موارد، رژیم ها به سمت محدود کردن اطلاعات غلط در مورد پاندمی کوروناویروس که با اعلام رسمی در مورد گسترش یا شدت آن همسو نیست، حرکت کرده اند. در برخی دیگر، همه گیر با هدایت توجه ملی به دور از این حوادث، به عنوان یک حواس پرتی به کار می اندازد.

مصر، به عنوان مثال، روزنامه نگاران جوان مانند ، سردبیر آژانس خبری المناسا، که به گفته موسسه بین المللی مطبوعات در تاریخ 24 ژوئن دستگیر شد، زندانی شده است. در روسیه، حداقل ۹ پرونده علیه روس های عادی که متهم به انتشار «اطلاعات غیرواقعی» در رسانه های اجتماعی و از طریق برنامه های پیام رسان هستند، با حداقل سه مورد از آنها جریمه قابل توجهی دریافت می کنند.

IPI از زمان شروع همه گیر بوده است. چنین سرکوبی شامل دستگیری و اتهام، محدودیت دسترسی به اطلاعات، سانسور، تنظیم بیش از حد اخبار جعلی و حمله فیزیکی است.

ارقام ناقص را دشوار می کند که آیا چنین سرکوب هایی رو به افزایش است یا نه. به گزارش یک آی پی آی به طور مشخص، حداقل ۱۷ کشور از جمله مجارستان، روسیه، فیلیپین و ویتنام قوانین جدیدی را وضع کرده اند که به نظر می رسید با اطلاعات غلط در مورد ویروس کوروناویروس مبارزه کند. در واقع، این اقدامات در واقع به عنوان بهعنوان بهونه ای برای جریمه یا زندان روزنامهنگارانی که منتقد دولت هستند، خدمت کرده اند.

برای مثال در مجارستان، ویکتور اورنبان، نخست وزیر، قانون کوروناویروسی را تصویب کرد که می تواند به معنی پنج سال زندان برای اطلاعات نادرست باشد. روسیه می تواند مردم را تا 25،000 دلار جریمه و یا آنها را به مدت پنج سال زندانی اگر آنها تلقی می شود که به گسترش اطلاعات نادرست در مورد ویروس. رسانه ها می توانند جریمه تا $127,000, با توجه به IPI.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران تا به ردیابی 163 مربوط به ویروس کوروناویروس در سال جاری از 29 ژوئیه. گروه می گوید داده های آن جامع نیست. IPI به ویروس مربوط است، از جمله دستگیری، سانسور، بیش از حد “اخبار جعلی” مقررات و حملات فیزیکی یا کلامی.

کورتنی رادش، مدیر مدافع CPJ گفت: «ما یک سرکوب مداوم در مطبوعات را می بینیم که توسط ویروس تاج و عروق ترکیب شده است.

حتی حوادث نامربوط به ادعای اطلاعات غلط همه گیر می تواند متوجه گسترده تر در میان سیل اخبار coronavirus فرار. به عنوان مثال، جیمی لای، به مدت کوتاهی به دنبال وضع قانون جدید امنیت ملی است که به چین قدرت بیشتری برای کژدم کردن اختلاف در هنگ کنگ می دهد. Lai عمل اپل روزانه، یک پرطرفدار دموکراسی پر از دموکراسى که اغلب انتقاد از دولت به رهبری حزب کمونیست چین.

و محکومیت های دروغین و یک روزنامه نگار دیگر نیز به COVID-19 بی ارتباط بود. اما رادش گفت که همه گیر می تواند به عنوان یک حواس پرتی برای چنین مواردی که در غیر این صورت ممکن است توجه بین المللی بیشتری را به دست داشته باشد خدمت می کند.

“فقط توجه بسیار کمتر به بسیاری از این از آنجا که مردم فقط در اخبار دیگر گرفتار وجود دارد.,” او گفت. “دشوار است که از طریق احمق شکستن به افزایش نگرانی ها و نگرانی های عمومی در مورد سرکوب.”

که توسط عدم پاسخ قوی از ایالات متحده تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، کارشناسان گفت: تشديد شده است.

دیوید کای، استاد حقوق دانشگاه کالیفرنیا، ارواین و گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل متحد در مورد آزادی بیان می گوید: «در عصر قبل از ترامپ، به وضوح ایالات متحده آمریکا خواهد بود که در سراسر جهان از آزادی مطبوعات و رسانه های مستقل حمایت می کند. ترامپ به طور معمول از مطبوعات جریان اصلی به عنوان «خبر جعلی» ياد می کند.

در حالی که دولت ترامپ مقامات چینی، از جمله کری لام رهبر هنگ کنگ، را بر سر دستگیری لای تحریم کرد، اما بیانات سنتی آن در حمایت از مطبوعات آزاد کوتاه افتاده است. رادش گفت: «ما محکومیت قوی را نمی بینیم که از آمریکا انتظار سرکوب آزادی مطبوعات یا مرگ روزنامه نگاران در بازداشت را داشته باشد» دولت همچنین می توانست برای رسا بیشتر انجام دهد ، او گفت ، به عنوان روزنامه نگار دارای تابعیت آمریکایی و همچنین فیلیپینی.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر