توسط راب ژیل

تورنتو (AP) – روزنامه نگار سابق کریستیا فريلند روز سه شنبه اولين وزير مالی زن کانادا شد.

نخست وزیر جاستین جاستین جاستین نام Freeland به این کار پس از بیل مورنئو استعفا در روز دوشنبه. همچنین کشور آزاد کار خود را به عنوان معاون نخست وزیر نگه می دارد.

او با کمک به مذاکره در مورد توافق تجارت آزاد جدید با ایالات متحده و مکزیک و متحد اعتماد از شرکت ویمو است.

مورناو و وست گزارش شده است که در زمانی که دولت به شدت برای کمک به اقتصاد همه گیر شده هزینه می کرد، سر را لب به لب می کرد. مورناو گفت که از او خواسته نشده است استعفا دهد اما افزود که او دیگر فرد مناسبی برای این کار نیست.

دولت کانادا پیش بینی می کند که یک سی دی ان تاریخی 343 میلیارد دلار (260 میلیارد دلار آمریکا) کسری برای 2020-21 ناشی از برنامه های اقتصادی و محرک آن برای نبرد با تاثیر COVID-19. گِرِو هزینه کردن را برای کانادایی ها می نامد که برای شناور ماندن می جنگند.

Freeland دانش آموخته ۵۲ ساله هاروارد و دانشمند رودز است که به پنج زبان صحبت می کند

چیم چی شخصاً در سال ۲۰۱۳، در حالی که حزب سوم در پارلمان بود، به عضویت حزب لیبرال خود در آمد. Freeland تا به حال یک مقام ارشد در آژانس خبری رویترز اما آماده بود به حرکت در پس از عقب ماد در حرفه روزنامه نگاری خود را، دوستان گفت.

Freeland قبلا به سرعت در زمان مالی افزایش یافته بود که در آن او رئیس دفتر مسکو در اواسط 20s خود را در طول فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد.

همچنین در تورنتو و روزنامه ٔ مالی تایمز، در روزنامه های تورنتو و فیننشن تایمز، به عنوان معاون سردبیر گلوب و میل خدمت می کرد، اما پس از درگیری با سردبیر برتر، نشریهٔ دوم را ترک کرد. او به خاطر حضور منظم ش در برنامه های تلویزیونی مانند برنامه های فارید زکریا در سی ان ان برای بسیاری از بینندگان تلویزیون در آمریکا آشنا بود.

او از منتقدان مکرر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بوده است که در سال ۲۰۱۴ به تلافي تحريم های غرب عليه مسکو، سفر او به این کشور را ممنوع کرد.

نلسون وايزمن استاد علوم سياسي دانشگاه تورنتو گفت: «انتصاب فريلند بسيار محبوب خواهد بود، به ويژه با زنان»

اون به سرعت برخاسته چون باهوش و با صلاحيته اون تو مذاکرات نفتا، “مودي” رو تحت تاثير قرار داد. هنوز هم برای حدس و گمان درباره ٔ جانشینی برای «تیوز» زود است، اما تردید کمی وجود دارد که او در حال حاضر مورد علاقهٔ رای دهندگان لیبرال و احتمالاً لیبرال بک بنچ است.»

اخبار اخیر که مارک کارنی، فرماندار سابق هر دو بانک کانادا و بانک مرکزی انگلستان، شده است مشاوره در طول حدس و گمان همه گیر سوخت که مورنئو ممکن است جایگزین شود. کارنی اولین غیر بریتنی بود که در بانک ۳۲۵ ساله انگلستان، کار برتر را به دست می اورد.

احزاب مخالف خواستار استعفای مورنئو بر سر ادعاهای او که او در یک جنجال با خیریه WE، رسوایی که همچنین لمس کرده است.

گوست گفته است که او باید خود را از تصمیم کابینه برای اعطای قرارداد به ما خیریه برای اداره پول به دانش آموزان که مشکل پیدا کردن کار به دلیل همه گیر کردن استفاده می شود. همسر، برادر و مادر همسر همسر همسر و مادر او مبلغ ۳۰۰ هزار دلار کانادا (۲۲۸ هزار دلار آمریکا) را برای صحبت در تعدادی از رویدادهای ما پرداخت کرده اند.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de