توسط لورن کوک

بروکسل (AP) — رهبران اتحادیه اروپا در حال قرار دادن در یک نمایش از حمایت چهارشنبه برای مردم معترض در بلاروس. مذاکرات اضطراری هدف از برجسته کردن نگرانی خود را در مورد انتخابات ریاست جمهوری رقابت و کاهش فشار بر مقامات مرتبط با سرکوب امنیتی که پس از آن.

اتحادیه اروپا معتقد است که نتایج نظرسنجی های 9 اوت، که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور ششم دوره خود را با 80٪ آرا، “جعل شده اند، ” و بلوک 27 ملت در حال تهیه فهرستی از مقامات بلاروس است که می تواند از اروپا به خاطر نقش خود را در لیست سیاه قرار داده است.

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در نامه ای که رهبران را به کنفرانس تلفنی دعوت می کرد، گفت که «آنچه در بلاروس شاهد آن بوده ایم قابل قبول نیست.» او گفت که “خشونت علیه معترضان صلح آمیز تکان دهنده بود و باید محکوم شود. کسانی که مسئول هستند باید در نظر گرفته شوند.”

*نیروهای امنیتی بلاروس در چهار روز اول تظاهرات، تقریباً ۷۰۰۰ نفر را بازداشت کردند و صدها نفر را با گلوله لاستیکی، نارنجک های بی ثبات و باشگاه ها مجروح کردند. حداقل دو معترض کشته شدن

کارگران شرکت های تحت کنترل دولت در این هفته به اعتصابات پیوستند، چرا که اعتراضات توده ای بی سابقه وارد روز ۱۱ ام خود شده و اقتدار مرد را زمانی که لقب «آخرین دیکتاتور اروپا» داده بود، تکان داد.

این کاملا روشن نیست که اروپایی ها در حال حاضر چه می توانند انجام دهد، اما آنها به نظر می رسد مصمم به کمک به حفظ حرکت است که در خیابان های مینسک با نشان دادن حمایت سیاسی آغاز شد، و برای احیای یک برنامه تحریم در بلاروس است که چهار سال پیش به عنوان روابط با لوکاشنکو بهبود یافته بود کاهش یافته است.

در یک بیانیه ویدئویی پیش از اجلاس مجازی آنها، رهبر اپوزیسیون بلاروس، Sviatlana Tsikhanouskaya از اروپا خواست تا از «بیداری بلاروس» حمایت کند.

از شما می خوام که این انتخابات تقلبی رو به رسمیت نشناسید آقای لوکاشنکو تمام حلالیرا در چشم ملت و جهان ما از دست داده است.”

در آستانه این دیدار، میشل یک مکالمه تلفنی نیم ساعته با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور داشت تا نگرانی اتحادیه اروپا را در مورد بی منظمی های انتخاباتی و مقیاس سرکوب امنیتی در میان بنشاند و بر رهبر روسیه حق مردم بلاروس را برای تعیین آینده خود تحت تأثیر قرار دهد.

آنها راه های تشویق گفتگو بین لوکاشنکو و مخالفان را مورد بحث قرار داده اند، احتمالاً با حمایت از یک روند گفتگو که توسط سازمان امنیت و همکاری در اروپا پرورش داده شده است.

Judy Dempsey, Nonresident Senior Fellow at Carnegie Europe and Editor in Chief of Strategic Europe, said the emphasis from the Europeans appears to be on getting Lukashenko to start talking to an opposition whose legitimacy he has tended to question.

او هشدار داد که اگر بلاروسی ها امیدهای خود را برای تغییر ربوده شده نبینند.

“اتحادیه اروپا قبلا ً گفته بود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نمی شناسد. ایده انتخابات جدید پوتین را که رکورد خود را در انتخابات آزاد و عادلانه به چالش کشیده است – تا کنون ناموفق – توسط معترضان در روسیه را تهدید خواهد کرد.”

ملت نسبتاکوچک اتحادیه اروپا در لیتوانی نقش عمده ای را به عنوان اعتراضات آشکار با پناه دادن به تشیخانوسکایا ایفا می کند. همسایگان بالتیک آن، استونی و لتونی، نیز به طور عمیق در تلاش های دیپلماتیک، به عنوان لهستان درگیر هستند.

برخی در اروپا نگران آن هستند که ضربه زدن به لوکاشنکو و همکارانش بیش از حد سخت ممکن است بلاروس را به آغوش روسیه برسانند، حتی اگر روابط بین مینسک و مسکو در سال های اخیر به مشکل افتاده و حتی در انتخابات به تنش بیشتری دست یافته باشد. دیگران از دخالت روسیه می ترسم.

اما کارشناسان تمایل دارند که این نگرانی ها را پایین بیاونند و می گویند مردم بلاروس فقط می خواهند استقلال را تضمین کنند، و علاقه ای به روابط عمیق تر با روسیه، اتحادیه اروپا، یا پیوستن به نِمِسِس مسکو، اتحاد نظامی ناتو، نخواهند داشت.

بلاروس گرجستان یا اوکراین نیست، جایی که پوتین با پشتگرمی از جدایی طلبان طرفدار روسیه، شعله های درگیری را به خود می افکند.

Ekaterina Pierson-Lyzhina، پژوهشگر مستقر در بروکسل در سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلاروس، گفت که بررسی های اخیر نشان می دهد حدود 60 درصد از مردم می خواهند این کشور به استقلال خود باقی بمانند و هر نوع اتحادیه ای را رد کنند. گروه های کوچکتر به کسانی تقسیم می شوند که از یکپارچگی اروپایی یا روسی حمایت می کنند.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de