تا حالا سنگي ديده بودي که شبيه صورت انسان باشه؟ اگر نه، شما باید چک کردن چیچیبو Chinsekikan، یا “سالن سنگ کنجکاو” موزه دفعه بعد شما بازدید ژاپن. مکان پر از سنگ های متعددی است که به نظر می رسد شبیه شخصیت های معروف یا ابراز احساسات انسانی است.

سنگ ها و چهره ها

موزه توسط شوزو هایاما که وسواس جمع آوری سنگ بود، راه انداخت. “بنیانگذار موزه که در سال ۲۰۱۰ در گذشت، بیش از پنجاه سال سنگ ها را جمع آوری کرد. در ابتدا، او به سنگ های نادر کشیده شد، اما که به جمع آوری، خوب، سنگ های عجیب و غریب تکامل یافته است — به خصوص سنگ های تغییر نیافته که به طور طبیعی شبیه مشاهیر، شخصیت های مذهبی، شخصیت های فیلم، و بیشتر، به گفته کوتاکو. همسر شوزو یوشیکو در حال حاضر این موزه را اداره می کند.

بیش از 1700 سنگ در موزه به نمایش گذاشته شده است که 900 سنگ آنها “سنگ چهره” هستند. چهره های محبوب نشان داده شده در سنگ چهره عبارتند از عیسی مسیح، نمو، الویس پریسلی، بوریس یلتسین، خر کنگ، میکی ماوس، و مانند آن. بعضي از صخره ها اسم ندارن بنابراین یوشیکو هر از چند وقت پیش بازدیدکنندگان را دعوت می کند تا صخره ها را نام بُردا. موزه به دلیل نمایشگاه دمدمی خود بسیار محبوب است و در برنامه های تلویزیونی متعدد ژاپنی برجسته شده است.

(Image: Screenshot / YouTube)

موزه به دلیل نمایشگاه دمدمی خود بسیار محبوب است و در برنامه های تلویزیونی متعدد ژاپنی برجسته شده است. (تصویر: تصویر/ یوتیوب)

سنگ های چهره ویژگی های منحصر به فرد خود را پس از در معرض فرسایش، نقص های معدنی، ترک خوردگی، هوا، و عوامل دیگر در یک دوره طولانی از زمان کردم. در مورد این که چرا شوزو چهره های انسان را در صخره ها مشاهده کرده است، می توان آن را به این احتمال نسبت داد که او مقدار مشخصی از پریدولیا را داشته است، که این تمایل به درک یک فرم در یک الگوی تصویری مبهم است. به این معنی است که شوزو به احتمال زیاد به صخره ها نگاه می کرد و چهره های شناسایی شده را زمانی که افراد عادی نمی داشت، مگر اینکه چهره به آنها اشاره شود.

صورت pareidolia کار می کند در راه خاص. اول، چشم ها به مغز پیام می فرستند که چه چیزی را می بیند. در مغز، این پیام به لوب اکسیپیتال فرستاده می شود که با بینایی سر و کار دارد که در آن به عنوان الگوهای ژولیده لبه ها، تاریکی و نور ظاهر می شود. مغز سپس این الگوها را به بخش هایی از صورت انسان مرتب می کند و این اطلاعات را به لوب های زمانی می فرستد. در اینجا ست که همه اطلاعات در کنار هم قرار می شود و مغز سپس ثبت می کند که آنچه می بینید یک چهره است. ناحیه ای که در لوب گیجگاهی که همه این اتفاقات می افتد ناحیه صورت فوزیفرم (FAA) نامیده می شود که تمایل دارد حتی وقتی به تصاویر فازی نگاه می کنند در افراد مبتلا به pareidolia فعال باشد.

در چینزکیکان، یوشیکو به طور معمول به جستجوی سنگ های چهره مانند می انجامد. به گفته او، چنین سنگ هایی تنها با قدم زدن به گام و نه به سرعت به آنها لعاب می توانند کشف شود. برای طبقه بندی یک سنگ به عنوان داشتن یک صورت، Yoshiko اشاره می کند که آن را نیاز به چشم ها و دهان همتراز منطقی. حضور بینی پاداش است و راه طولانی در ساخت چهره مانند ظاهر قانع کننده خواهد رفت. موزه چینزکیکان در فاصله ۱۰ دقیقه ای از ایستگاه کاژموری، حدود دو ساعت بیرون از توکیو قرار دارد.

(Image: Screenshot / YouTube)

در چینزکیکان، یوشیکو به طور معمول به جستجوی سنگ های چهره مانند می انجامد. (تصویر: تصویر/ یوتیوب)

موزه های مشهور صخره ای

یکی از موزه های شناخته شده ٔ راک، موزهٔ جهانی در لیورپول انگلستان است. طیف وسیعی از سنگ ها از سراسر جهان در موزه به نمایش درمی این دهم. در مجموع، تقریباً ۱۱۵۰۰ نمونه سنگ به نمایش گذاشته شده است که از سنگ های آتش زا، رسوبی و دگرساز گرفته شده اند. علاوه بر این، شهاب سنگ های متعدد، ضربه ای ها، و تکت ها نیز در حال نمایش هستند.

موزه کراتر راک در اورگن در ایالات متحده آمریکا یک استقرار ۱۲۰۰۰ پا است که دارای سنگ، مواد معدنی، و سنگهای قیمتی است. اغلب به عنوان بهترین موزه سنگ در آمریکا در نظر گرفته, آن است که به مجموعه ای قابل ملاحظه از فسیل, بومی آثار آمریکایی, و چوب سنگ شده. تجارب تعاملی اطلاعات مربوط به سنگ های مختلف را فراهم می کند.

ما را در توییتر دنبال کنید یا مشترک لیست ایمیل ما شوید

شبه جزیره باشکوه هنگچون در جنوب تایوان

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de