10 اندرز های رسمی امپراتوری لین زکسو (قسمت اول)

لین زِشو (則徐 ۱۸۵۰-۱۷۸۵) یک مقام صادق در اواخر دودماهای چینگ بود که به خاطر سرکوب شدید علیه تجارت تریاک شناخته می شد. در سال ۱۸۳۹، او یک تور در ماکائو انجام داد و با دیدن جامعه ٔ بیمارآلود، ۱۰ ماکسیمم را بر اساس ۵۴ سال تجربه اش به دست آورد تا در برابر بی هوده بودن انجام کارهای خوب سطحی در حالی که از اخلاق درونی غفلت می کرد هشدار دهد.

زیرا گفته های لین همه به واژه چینی 無益 یا به معنای واقعی کلمه «بدون سود» تمام می شود، به «۱۰ کالای بدون» (۱۰ کالا) معروف 十無益.

در زیر پنج اول از 10 اندزز لین.

1. بدون احترام به پدر و مادر خود را، پرستش خدایان هیچ خوب نیست

عمیق ترین نوع عشق، عشق والدین برای فرزندانشان است. بنابراین تقوای فیلیال فضیلت اجتماعی بنیادین است. مهم نیست که چقدر دستاوردهای خود را بزرگ، و یا چقدر بالا رتبه خود را، شما باید پدر و مادر خود را افتخار. با “پرستش خدایان هیچ خوب نیست،” لین بدان معنی است که باید یک مراسم مذهبی به خدایان برگزار کند اما موفق به انجام حتی الزامات اساسی از بودن یک کودک فیلی، چنین ایمانی نمی تواند واقعی باشد.

۲- بدون شفقت در قلب شما فنگ شویی هیچ کار خوبی نمی کند

در فرهنگ سنتی چین، شفقت اولین از پنج فضیلت کاردینال است. کلمه ای که در اینجا به کار می بره رن (به انگلیسی: ren (به انگلیسی: ren (به انگلیسی: ren(به انگلیسی: ren(به انگلیسی: ren(به انگلیسی: ren(به انگلیسی: ren(ren)) تلفظ می شود. به طور قابل توجهی، شخصیت ها از شکلی از شخصیت ها (انسان) و 二 تشکیل شده است که به معنای «دو» است. این امر شفقت را به عنوان فضیلت اساسی مورد نیاز برای هماهنگی بین دو (یا بیشتر) مردم را مجسمی می کند.

The philosophies of Confucianism, Taoism, and Buddhism had a great impact on how the Chinese arranged and decorated their gardens. (Image: Russ Allison Loar via wikimedia CC BY-SA 4.0)

فنگ شویی نیز در باغ های چینی در کار است. (تصویر: روس Allison Loar از طریق wikimedia CC BY-SA 4.0)

Feng shui, or geomancy, عبارت است از شیوه چینی باستان در ساخت ساختمان ها و سازه های دیگر به گونه ای که با جریان انرژی حیاتی شناخته شده به عنوان qi همسو باشد. این برای آوردن شانس و سلامت بود. اما به گفته لین زِشو، مهم نبود که feng shui مردم چقدر به فنگ شویی پایبند هستند – اگر شفقت اساسی را برای دیگران در بر نمی گرفت.

در سال های اخیر، بسیاری از مقامات فاسد حزب کمونیست دستگیر و توسط مقامات ارشد در چین محاکمه شده اند. در طول تحقیقات، متوجه شد که برخی از آنها با استادان شناخته شده فنگ شویی مشورت می کردند. همونطور که لين ميگفت پولي که اين مقامات بهشون اختلاس ميکردن و مردم بيگناهي که مورد بازخواست قرار ميگرفت معنيش اين بود که با وجود علاقه اي که به هنر باستاني داشتن فنگ شويي هيچ کار خوبي نکردن

۳- بدون هماهنگی بین برادران، داشتن دوستان هیچ کار خوبی نمی کند

کنفوسیوس گفت: “کسی که دیگران را دوست دارد اما نه پدر و مادرش شورشی علیه فضیلت است، و کسی که به دیگران احترام می نهد اما پدر و مادرش را نمی پذیرد، شورشی است علیه مداحها.”

همین اصل در مورد رابطه خواهر و برادر و پسرعموها صدق می کند. اگر شما حتی نمی توانید با خواهران و برادران خود را با عشق و احترام رفتار کنید، دوستی های شما هم به درگیری و اختلاف مبتلا خواهد شد.

۴- بدون رفتار مناسب، خواندن هیچ خوب نیست

کنفوسیوس گفت که از سن پایین، کودکان باید اول یاد بگیرند که به والدین خود احترام بزارن، با خواهر و برادر و همسالانخود خوب رفتار کنند، به روشی راستوراست عمل کنند، شفقت را برای همدست خود ایجاد کنند – و فقط بعد شروع به خواندن کتاب کنند.

در زبان چینی واژهٔ «برای خواندن» مترادف مطالعه است. در چین باستان، کودکان جوان یاد می گیرند که متن های کلاسیک را قبل از اینکه خواندن را یاد بگیرند حفظ کنند. هدف از این حفظ این بود که قبل از آشنایی با دانش سکولار، ابتدا کرامت و اخلاق را به آنها آموزش دهد.

Confucius Temple in Taipei. (Image: edwin.11 via flickr / CC BY 2.0)

معبد کنفوسیوس در تایپه، تایوان. (تصویر: edwin.11 از طریق flickr / CC BY 2.0)

کنفوسیوس از چهار نوع آدم سخن گفت: آن آقا، نجیب زاده، ساده تن و مرد کوچک – به معنی فردی با شخصیت اخلاقی پایین. او هشدار داد که در مورد که نمی توان یک سیج یا نجیب زاده را برای استخدام پیدا کنید، بهتر است به استخدام ساده تن از درگیر شدن با یک مرد کوچک. مرد کوچک ممکن است دانش و مهارت بیشتری داشته باشد، اما فقدان استانداردهای اخلاقی او در نهایت او را به جای یک دارایی، یک مسئولیت می سازد.

5. اگر شما غیر معقول، هوشمند بودن هیچ خوب نیست

این تقریبا یک کلیشه است که نابغه ها نمی توانند با دیگران همراه ید. بسیاری از افراد با توانایی های بسیار قوی نظرات بسیار قوی ای را در خود دارد و همکاری با افرادی که تصور می کنند به اندازه ای که با هوش و ادراک باشند را سخت می کند. اگر کسی نتواند در کار با دیگران به عقل مشترک پایبند باشد و در تعاملات خود غیر اصولی باشد، تیزهوش و باهوش بودن به آنها کمک نمی کند که از دشمن ساختن اجتناب کنند یا از دردسر دور بموند.

تا ادامه پیدا کنه

ما را در توییتر دنبال کنید یا مشترک لیست ایمیل ما شوید

ارواح سیاه شانگهای (فروشگاه شانگهای دوستی: فصل 6)

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>