–بالا سطح بازدید آمریکا از تایوان تعمیق اتحاد علیه چین کمونیست

در ۹ اوت، الکس آذر، دبیر بهداشت ایالات متحده برای یک بازدید سه روزه وارد تایوان شد و او را به ارشدترین مقام آمریکایی تبدیل کرد که در چهار دهه از جزیره خودفرمانبر بازدید می کند.

آذر در دیدار روز بعد با تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، پاسخ محلی به همه گیر COVID-19 را ستود و گفت که این “ادای احترام به ماهیت باز، شفاف، دموکراتیک جامعه و فرهنگ تایوان است.”

حزب کمونیست چین که تایوان را به عنوان قلمرو ی جدا کننده ی جمهوری خلق چین (PRC) می داند، این دیدار آذر را محکوم کرد.

یک ساعت قبل از نشست آذر تسای، هواپیماهای نظامی PRC از خط وسط تنگه تایوان که ROC را از سرزمین اصلی جدا می کند، عبور کرده و قبل از اینکه در رادار ردیابی شود و توسط هواپیماهای تایوانی «رانده» شود.

تایوان که به طور رسمی به عنوان جمهوری چین (ROC) شناخته می شود، روابط دیپلماتیک رسمی با ایالات متحده یا هر کشور بزرگ دیگر را حفظ نمی کند، با از دست داده اند کرسی سازمان ملل متحد خود را به رژیم کمونیستی از سرزمین اصلی چین در سال 1971.

Taiwan has been excluded by the UN due to pressure from China. (Image: Screenshot / YouTube)

تایوان به دلیل به رسمیت شناختن PRC توسط سازمان ملل کنار گذاشته شد. (تصویر: تصویر/ یوتیوب)

وضعیت جزیره با افزایش اقتصادی PRC بیشتر مبهم تر شد، چرا که پکن از قدرت نرم خود برای فشار دیپلماتیک بیشتر بر تایوان و سوژه کردن ROC به تاکتیک های گسترده «جبهه متحد» فروگرایی استفاده کرد.

اما در سال های اخیر، ایالات متحده از طریق فروش دفاعی جدید، تصویب قانون تقویت روابط بین تایپه و پکن و بیان اتّجاب دموکراسی تایوان با وحشیت رژیم CCP، به تقویت ایستادگی و امنیت بین المللی تایوان دست یافته است.

در سخنرانی ای که در دانشگاه ملی تایوان (NTU) ایراد شد، آذر وزیر کشور تایوان در رسیدگی به COVID-19 که در ماه دسامبر گذشته در شهر چینی ووهان نشات گرفته بود و منجر به همه گیر شدن جهانی در پی پوشش CCP از همه گیرهای اولیه شد، از تایوان تمجید کرد.

رویکرد تایوان برای مبارزه با ویروس از طریق باز بودن، شفافیت و همکاری در تضاد آشکار با کشوری است که ویروس در آن آغاز شده است. حزب کمونیست چین این شانس را داشت که به جهان هشدار دهد و با جهان در مبارزه با ویروس کار کند. اما آنها انتخاب نمی, و هزینه های آن انتخاب هر روز بالاتر سوار, آذر گفت: “.

ناراحت کننده، در عین حال امن تر

روابط بین ایالات متحده و چین از اواسط سال 2019 به سرعت رو به وخامت گذاشته است، زمانی که CCP در یک معامله تجاری تقریبا کامل که به منظور حل و فصل سوء استفاده های ساختاری در اقتصاد چین و سطح زمین بازی اقتصادی با وادار کردن PRC به پیروی از هنجارهای کسب و کار بین المللی است.

COVID-19 اپیدمی بیشتر شکسته روابط متقابل اقیانوس آرام توسط زنجیره تامین خفگی، و همچنین به دلیل تلاش های بدخیم CCP به استفاده از همه گیر برای گسترش اطلاعات در مورد ایالات متحده و پیشبرد کمپین نفوذ جهانی است. و نقض حقوق بشر حزب در سین کیانگ و هنگ کنگ منجر به محکومیت قوی از جهان آزاد شده است.

در سال ۲۰۱۸، استاد ان.تي.يو در بخش علوم سياسي مينگ چو چنگ به يک کانال تلويزيوني تايواني گفت که در بالا رفتن “جنگ سرد جديد” بين آمريکا و چين، “موضع تايوان ناراحتي بي سابقه اي را خواهد ديد، بلکه امنيت بي سابقه اي را نيز در بر خواهد داشت.”

A Taiwanese F-16 intercepts a Chinese H-6 bomber in February 2020. (Image: ROC Ministry of Defense)

A Taiwanese F-16 intercepts a Chinese H-6 bomber in February 2020. (تصویر: ROC وزارت دفاع)

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>