پارلمان لبنان قدرت نظامی در بیروت زده

اعطا می کند

توسط سارا ال دیب

BEIRUT (AP) – پارلمان لبنان روز پنجشنبه در یک وضعیت اضطراری در پایتخت، بیروت، در اولین جلسه خود را از انفجار غم انگیز هفته گذشته تصویب کرد، اعطای قدرت های گسترده نظامی در میان افزایش خشم مردمی و عدم اطمینان سیاسی.

انفجاری که بیش از ۱۷۰ نفر را کشت و دست کم ۶۰۰۰ نفر دیگر را مجروح کرد، چهره پایتخت را تغییر داد و دولت را مجبور به استعفا کرد.

دولت قبل از استعفا، حالت فوق العاده ای در بیروت اعلام کرد که به قدرت های نظامی در حال جارو کردن از جمله قدرت اعلام حکومت های نظامی، جلوگیری از تجمعات عمومی و رسانه های سانسور و همچنین ارجاع غیرنظامیان به دادگاه های نظامی به اتهام نقض امنیتی اعطا کرد.

این حرکت توسط گروه های حقوق و منتقدان دیگر که می گویند دولت غیر نظامی در حال حاضر با قدرت افزایش یافته به دلیل شیوع ویروس کورونا کار می کرد مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی به سرکوب شدید نظامی معترضان در هفته گذشته اشاره کرده اند، از ترس گسترش قدرت می تواند به افزایش استفاده از زور برای خاموش کردن مخالف منجر شود.

وضعیت اضطراری نیاز به تصویب پارلمان دارد.

پارلمان در خارج از محل عادی خود را به مشاهده دور اجتماعی در میان یک موج coronavirus و به دلیل اعتراضات در خارج از ساختمان پارلمان توسط لبنانی عصبانی که می خواهند کل طبقه سیاسی به کنار. انتظار می رفت که اعتراضات بیشتری در روز پنجشنبه انجام شود.

جلسه با یک لحظه سکوت برای کشته شده ها در این انفجار باز شد. سپس به بحث در مورد استعفای نزدیک به ده ها تن از قانونگذارانی که هفته گذشته در اعتراض به دست زدن دولت به انفجار چهارم اوت استعفا داده اند، نقل مکان کرد. حزب بزرگ مسیحی بلوک تحریم جلسه است.

هنوز هم نمی داند که چه چیزی باعث آتش سوزی مسئول شعله های آتش سوزی نزدیک به ۳۰۰۰ تن نیترات آمونیوم ذخیره شده در بندر بیروت شده است. اما اسناد ی در پس انفجار ی که نشان می دهد مقام های ارشد رهبری و امنیتی کشور از مواد شیمیایی ذخیره شده در بندر شهر آگاه بودند، به وجود آمده اند.

انفجار خشم و اعتراض رهبران سیاسی را برانگیخته و منجر به استعفای دولت دوشنبه شد. در حال حاضر کابینه در ظرفیت مراقب است.

پارلمان لازم است وضعیت اضطراری را هشت روز پس از تحمیل آن تصویب کند. اما مشخص نبود که این جسد از نظر فنی تصمیم دولت را به مدت ۱۵ روز تمدید کرده یا به سادگی وضعیت اضطراری را که از روز پنجشنبه آغاز شده است، تحمیل کرده باشد، گفت: “نزار سقیه، وکیل حقوق بشر.

سقیه گفت: «هرج و مرج باور نکردنی وجود دارد. او گفت که تنها توجیه وضعیت اضطراری این است که قدرت دولت و سازمان های امنیتی را گسترش داده و «مخالفان را کنترل کنیم»

ما منتظر بودیم ارتش در بازسازی کمک کند نه تمدید قدرت،

قانون گذار سیمون ابی رامیه اعتراض کرد که مجلس برای رای دادن به وضعیت اضطراری تشکیل شده است در حالی که هنوز هم در حال انجام است و به جای آن برای تشکیل کمیته پارلمانی برای بررسی انفجار تماس گرفت.

ما در وضعیت یازی زندگی می کنیم که در آن نهادها مخفی شده اند. ما در یک مکان و مردم لبنان در جای دیگری قرار داریم. … مردم می خواهد حقیقت را در پشت غفلتی که منجر به انفجار شد، بفهمند.”

منظره سیاسی لبنان از این انفجار به لرزه درآمد. نخست وزیر سرپرست قبل از استعفا، پیشنهاد انتخابات زودهنگام را داد، ایده ای که توسط رئیس مجلس و دیگر گروه های سیاسی حمایت نمی شد.

از زمان استعفا، جلسات سربسته و تحقیر سیاسی برای تشکیل دولتی که با تصویب قدرت های داخلی و بین المللی موافقت کند، پراز نوسان بوده است. سیستم سیاسی پیچیده فرقه ای لبنان مستلزم انتخاب نخست وزیر از میان مسلمانان سنی است. واضح نبود که اگر یک دولت وحدت ملی وجود داشته باشد – که به معنی مشارکت همه احزاب سیاسی باشد- یا دولت انتقالاضطراری.

قرار بود روز پنجشنبه وزیر دفاع فرانسه در میان پراز دوبار ۀ سفرهای خارجی به این کشور که به این کشور زده شده بود، به بیروت وارد شود. فرانسه تلاش های رهبری برای کمک به لبنان را از ضربه شدید، از جمله صحبت کردن با احزاب سیاسی برای تازش تشکیل دولت جدید بوده است.

همچنین در روز پنجشنبه، ایالات متحده در زمان وزیر امور سیاسی دیوید هیل قرار بود برای یک دیدار دو روزه به لبنان وارد شود. انتظار می رود که هاله «تعهد دولت آمریکا برای کمک به مردم لبنان در بهبود یغما و بازسازی زندگی شان را تکرار کند» همچنین او بر “نیاز فوری” برای پذیرش اصلاحات بنیادین تاکید خواهد کرد.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>