توسط KAREL JANICEK

پراگ (AP) — آن آغاز شد و با برچیدن مجسمه روسیه در جنگ جهانی دوم قهرمان و تغییر نام از یک پراگ مربع است. در حال حاضر سه نفر از چک پایتخت شهرداران تحت حفاظت پلیس از ترس آنها به اهداف از یک قاتل حمل مرگبار سم و روسیه-چک روابط در بحران هستند.

“وجود دارد یک روسی که در اینجا هدف این است که به نقد من” پراگ منطقه 6 شهردار اندرو کلار گفت: اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی از یک مخفیگاه مخفی.

در این هفته که در آن متحدان علامت 75 سالگرد پیروزی بر نازی ها در اروپا و روابط بین پراگ و مسکو در حال گرفتن یک به نوبه خود برای بدتر میان آنچه که چک را به عنوان در روسیه در حال رشد ابراز وجود بیش از آن در تفسیر از تاریخ است.

در مرکز اختلاف در ماه گذشته حذف از کلار منطقه از یک مجسمه از اتحاد جماهیر شوروی مارشال ایوان Konev که ارتش تکمیل پراگ آزادی در 9 مه 1945. منطقه گفت: مجسمه خواهد بود نقل مکان کرد و به یک موزه و بنای یادبود تجلیل شهر را آزادی را خود جای داده است.

مجسمه را حذف باعث خشم در روسیه که با عصبانیت مشت کردن در هر گونه تلاش برای کاهش این کشور نقش تعیین کننده در شکست نازی ها.

اتحاد جماهیر شوروی تا به حال بیشتر از تلفات جنگ جهانی دوم, اما آن شغل یا رهایی از خاک منجر به متعاقب آن دهه از مسکو حمایت رژیمهای کمونیستی در اروپای شرقی از جمله چکسلواکی.

وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف متهم هفته گذشته که مقامات پراگ’ اقدام نقض 1993 پیمان دوستی است که شامل یک چک تعهد به حفاظت از بناهای تاریخی به روسیه, جنگ جهانی دوم, قهرمانان.

“که تضعیف توافق شده است که بستر روابط ما برای 30 سال گذشته” لاوروف گفت.

پس از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قانونی را امضا کرد در مارس ساخته شده است که صدمه زدن به جنگ خاطرات یک جرم جنایی مجازات تا پنج سال را در زندان جمهوری روسیه تحقیقات جنایی بدن راه اندازی شد رسیدگی به برچیدن Konev مجسمه. چک وزارت امور خارجه به نام حرکت غیر قابل قبول است.

مجسمه Konev شده است یک منبع اصطکاک بین روسیه و جمهوری چک. در سال 2018, چک, مقامات جدید پرده برداری متن توضیحی در این بنای تاریخی است. آن را توصیف Konev نقش پیشرو در خرد کردن 1956 ضد شوروی قیام در مجارستان سهم خود را برای ساخت و ساز از دیوار برلین و تهیه 1968 اتحاد جماهیر شوروی به رهبری حمله به چکسلواکی که خرد اصلاحات لیبرال معروف به بهار پراگ.

این کشور بود که پس از آن گرفته شده توسط یک خط سخت رژیم کمونیستی به طور کامل وفادار به مسکو بود که تنها سرنگون توسط 1989 ضد کمونیست انقلاب مخملی.

با تنش های فزاینده های تحقیقی Respekt هفتگی گزارش هفته گذشته که چک سرویس های اطلاعاتی مشکوک که یک روسی که وارد پراگ با یک گذرنامه دیپلماتیک سه هفته پیش و رانده شد به سفارت روسیه فرستاده شد به سم کلار و پراگ شهردار رو به zdeněk Hrib با ricin درست یک سم بسیار قوی.

این داستان بر اساس منابع ناشناس. وزارت امور خارجه تنها تایید کرد که یک دیپلمات روس وارد پراگ در ماه مارس است.

سفارت روسیه با ارسال یادداشت اعتراض چک به وزارت امور خارجه در تماس تلفنی با اتهامات بی اساس و طراحی شده برای بی اعتبار کردن روسیه است. این وزارتخانه پاسخ داد که آن را نامناسب برای یک کشور خارجی به سوال حقوق اساسی مانند آزادی مطبوعات است.

کلار گفت: او در حال حاضر دریافت حفاظت پلیس همراه با Hrib و شهردار پراگ Reporyje منطقه پاول نووتنی.

نووتنی تا به حال باعث مسکو خشم برای برنامه های خود را برای ساخت بنای یادبود سربازان ژنرال آندره ولاسوف ، بیش از 300 نفر از آنها فوت کرد زمانی که به کمک آنها چک قیام علیه حکومت نازی ها و کمک به پراگ آزادی است. نقش آنها بحث برانگیز است برای روسیه, اما, چون آنها قبلا در مبارزه علیه ارتش سرخ در کنار سربازان نازی.

“روس ها هنوز هم قادر به صورت خود به خود تاریخ” نووتنی آسوشیتدپرس گفت.

در یک جداگانه حرکت را محکوم کرد توسط روسیه در ماه فوریه پراگ تغییر نام یک میدان در مقابل سفارت روسیه پس از بوریس نمتسف رهبر مخالفان بود که مقتول در مسکو در سال 2015.

لاوروف تمسخر ادعاهای قاتل در پراگ گفت که از آن ساخته شده وجود ندارد که مقامات چک خواهد از شناسایی یک مرد حمل ricin درست و به او اجازه دهید از طریق.

در پارلمان چک امنیتی کمیته مجلس سنا به نام روسیه حرکت می کند “یک حمله بی سابقه ای در (چک) دولت حاکمیت” و از دولت خواسته به واکنش نشان می دهند بر این اساس از جمله با ارائه یک برنامه ریزی برای کاهش تعداد دیپلمات در سفارت روسیه که مظنون به فعالیت های جاسوسی.

وزیر امور خارجه توماس Petricek گفت: چک فرستاده شده از طرف روسیه یک یادداشت برای درخواست مشاوره بیش از اختلافات خود را برای اولین بار چنین درخواست بر اساس 1993 چک و روسیه پیمان.

“لطفا به دیپلماسی شانس” Petricek گفت: نمایندگان مجلس در مجلس, مجلس.

“هیچ جای تعجب وجود دارد که ما روابط بلند مدت با فدراسیون روسیه نمی شکوفا” Petricek گفت: با استناد به اقدامات روسیه علیه اوکراین در میان مسائل دیگر. چک و روسیه وزرای خارجه برآورده نشده اند و از سال 2005.

وزارت امور خارجه روسیه سخنگوی ماریا Zakharova هفته گذشته گفت که روسیه نمی خواهند تنش بین کشورها است.

“ما معتقدیم که این روابط باید توسعه با احترام متقابل وجود دارد و همواره زمینه را برای آن. این یک سوال بزرگ که چرا ما در حال حاضر شاهد یک کل زنجیره ای از اقدامات است که می گویند در غیر این صورت” Zakharova گفت.

ماکسیم Samorukov یک همکار در کارنگی مسکو در مرکز اتاق فکر گفت: او معتقد است که چک دست کم گرفت چگونه حساس روسیه است که به مسائل مربوط به تاریخ و در حال حاضر در تلاش برای آرام کردن آب.

“چک دولت انتظار ندارد یک مسئله محلی با Konev بنای تاریخی به مارپیچی خارج از کنترل و تبدیل به یک مانع عمده در همکاری با روسیه است. … در حال حاضر جمهوری چک است که در تلاش برای به تن کردن این موضوع اما بدون به دنبال بیش از حد تابع به روسیه” Samorukov گفت.

اما ژنرال پتر پاول چک رئیس سابق ناتو کمیته آسوشیتدپرس گفت که جمهوری چک است که دیگر یک ماهواره و دولت باید پاسخ قاطعانه با استفاده از آن عضویت در سازمان های بین المللی مانند ناتو و اتحادیه اروپا را به مطمئن شوید که صدای آن شنیده است.

“در دراز مدت روسیه تنها احترام می گذارد و آنها آن را به عنوان هیچ راز است که به معنی احترام به آنها را از ترس. ما نمی خواهید برای ترساندن روسیه اما ما می خواهیم آنها را به ما به طور جدی و آن را فقط اتفاق می افتد ما اگر ما به اندازه کافی قدرت و قدرت” او گفت:.

___

Daria Litvinova در مسکو در کمک به این گزارش.

___

دنبال AP پوشش به مناسبت سالگرد 75 از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا در https://apnews.com/WorldWarII

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de