اگر علائم غیرمعمول اما غیر اختصاصی مانند نفخ ، سوزش سوزش قلب یا درد شکم را تجربه می کنید ، بدون بررسی بیشتر می توان دلیل آن را سخت دانست.

پزشک شما می تواند در انجام کارهایی که انجام می شود به شما کمک کند. در اینجا 4 روش اصلی برای تشخیص شرایط گوارشی آورده شده است.

همچنین می توانید با یک متخصص گوارش صحبت کنید تا دریابید که کدام آزمایش برای نیازهای شما مناسب ترین است.

1. گاستروسکوپی
گاستروسکوپی
چیست؟

گاستروسکوپی لوله غذایی ، معده و قسمت بالای روده کوچک شما را به دلیل ناهنجاری ها بررسی می کند. این روش با حداقل تهاجمی با استفاده از یک دوربین نازک و انعطاف پذیر ، که از طریق دهان به دهان و معده شما می رسد ، برای تشخیص مشکلات و گرفتن نمونه های بافتی استفاده می شود.

چه چیزی را تشخیص می دهد؟

پزشک ممکن است معده را به شما توصیه کند:

علت علائم غیر قابل توضیح مانند درد شکم ، استفراغ ، سوزش سر دل ، نفخ ، کم خونی یا کاهش وزن غیر قابل توضیح را بررسی کنید
زخم ها ، سرطان و رشد و یا سرطان های سرطانی را بررسی کنید
برای کیست؟

هرکسی که علائم غیرقابل توضیح معده یا سوزش سر دل مداوم داشته باشد ، ممکن است نیاز به معده داشته باشد. پزشک ممکن است اگر یک ماده خارجی را به طور تصادفی بلعید ، یا اگر رشد غیر سرطانی یا سرطانی کوچک دارید که نیاز به از بین بردن معده دارد ، ممکن است این روش را پیشنهاد کند.

در طول عمل چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

پزشک شما ممکن است قبل از قرار دادن دوربین نازک در گلو ، پایین به معده و اثنی عشر ، از آرام بخش آرام استفاده کند. در طول عمل ، که حدود 15 دقیقه طول می کشد ، در کنار خود دراز خواهید کشید.

آماده سازی خاصی لازم است؟

برای عمل نیاز به معده خالی دارید ، بنابراین نباید تا 8 ساعت قبل چیزی بخورید یا قبل از 3 ساعت چیزی بنوشید. اگر از رقیق کننده خون یا داروی دیابت استفاده می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید.

2. کولونوسکوپی
کولونوسکوپی
چیست؟

بیماری‌های معده

کولونوسکوپی روده تحتانی شما را برای هرگونه ناهنجاری یا بیماری بررسی می کند. در طی این روش ، پزشک شما به آرامی یک دوربین نوری و نوری که از طریق روده شما به روده شما منتقل می شود ، برای بررسی روده تحتانی شما خواهد داشت.

چه چیزی را تشخیص می دهد؟

پزشک ممکن است کولونوسکوپی را به شما توصیه کند:

علت درد شکم ، خونریزی ، کم خونی ، کاهش وزن غیر قابل توضیح ، یبوست غیرقابل توضیح یا اسهال یا تغییر عادات روده خود را بررسی کنید.
بررسی سرطان کولورکتال یا رشدهای سرطانی را بررسی کنید
برای کیست؟

هرکسی که علائم روده ای توضیح داده نشده را توضیح ندهد ، ممکن است به یک کولونوسکوپی احتیاج داشته باشد. با این حال ، اگر شما بیش از 50 سال سن دارید ، باید حتماً به غربالگری منظم بروید حتی اگر علامتی نداشته باشید ، زیرا خطر سرطان روده بزرگ با افزایش سن افزایش می یابد.

در طول عمل چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

شما برای این عمل دراز کشیده اید و زانوها نزدیک به سینه هستند. معمولاً یک آرام بخش آرام برای کمک به آرامش بدن به شما داده می شود ، اگرچه ممکن است کاملاً خواب نباشید.

بعد از قرار دادن دوربین ، پزشک شما به آرامی روده را باد می کند تا آنها بتوانند دید روشنی کسب کنند. پزشک شما ممکن است چند نمونه از بافت را نیز آزمایش کند تا سلولهای غیر طبیعی را آزمایش کند.

در کل باید انتظار داشته باشید که کولونوسکوپی بین 40 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

آماده سازی خاصی لازم است؟

پزشک شما قبل از کلونوسکوپی دستورالعمل های واضحی را به شما می دهد. تا 72 ساعت قبل ، ممکن است شما نیاز به مصرف یک رژیم غذایی کاملاً مایع (مانند آب بدون پالپ ، نوشیدنی های ورزشی و آبگوشت) داشته باشید. همچنین ممکن است شما در این مدت نیاز به مسهل مصرف کرده یا از ورم آن استفاده کنید تا مواد زائد موجود در روده شما خارج شود.

3. آندوسکوپی کپسول
آندوسکوپی کپسول
چیست؟

آندوسکوپی کپسول یک روش پیشگویی است که در صورت نیاز به ارزیابی روده کوچک شما توسط پزشک توصیه می شود. یک قرص کوچک (“کپسول”) را با یک دوربین کوچک درون خود بلعیده اید ، که از دستگاه گوارش شما هنگام عبور عکس می گیرد.

چه چیزی را تشخیص می دهد؟

پزشک شما ممکن است آندوسکوپی کپسول را به شما توصیه کند:

علت علائم غیر قابل توضیح مانند کم خونی ، خونریزی یا درد را بررسی کنید
زخمهای روده کوچک ، دلایل خونریزی یا بیماری التهابی روده را بررسی کنید
برای کیست؟

در صورت نیاز و ارزیابی روده های کوچک ممکن است به آندوسکوپی کپسول نیاز داشته باشید.

در طول عمل چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

در حالی که کپسول از سیستم شما عبور می کند ، احساس درد نخواهید کرد. اما شما به یک “کمربند حسگر” وصل می شوید ، که پیشرفت کپسول شما را ردیابی می کند و تصاویر مربوطه را ضبط می کند. شما باید حدود 8 ساعت این لباس را زیر لباس خود بپوشید.

آماده سازی خاصی لازم است؟

تا 8 ساعت قبل از تست و همچنین 2 ساعت پس از بلع کپسول از خوردن یا نوشیدن هر چیزی خودداری کنید. بعضی اوقات ، ممکن است قبل از آزمایش آندوسکوپی کپسولی ، پزشک معالج شما را توصیه کند (به شکل ملین).