ترموکوپل Thermacouple چیست؟

در همین مقاله قصد داریم یک عدد از متداول ترین تجهیزات سنجش دما را به شما معرفی کنیم….ترموکوپل. ما در گزینه اصو

توسط NEWSSHANS در 8 آذر 1401
در همین مقاله قصد داریم یک عدد از متداول ترین تجهیزات سنجش دما را به شما معرفی کنیم….ترموکوپل. ما در گزینه اصول کارکرد آنها، و آنچه بایستی در زمان گزینش ترموکوپل در نظر بگیرید و آنگاه چالش های مربوط به قرار دادن ترموکوپل ها در یک کاربرد صنعتی مشاجره خواهیم کرد. هر دو ترموکوپل مقید یا نامقید می‌توانند در محیط‌های خورنده یا این که فشار بالا بکاربرده شوند، البته درصورتیکه ترموکوپل بصورت الکتریکی عایق و پوشش دیتا شده دارای غلاف مطلوب باشد یک پروب نامقید بهترین است. اگر زمان‌های پاسخگویی سریع‌تر در یک محفظه خورنده اولویت داشته باشند، پس یک ترموکوپل مقید بهترین است.
  • از جمله صنایعی که به جهت این فعالیت گزینه استفاده قرار می‌گیرند، صنعت شیشه و فولاد می‌باشد.
  • توجه داشته باشید که کوره های معمولی هوای ناخواسته را حذف نمی کند چون برای کارکرد موتور دمنده به نیروی خارجی نیاز است، ولی این ویژگی به ویژه برای آبگرمکن های همرفتی بدون نیرو اثر گذار است.
  • RTD ها موادتشکیل دهنده حسگر تماماً غیرفعال هستند که برای کارایی به عنوان دما نیاز به اعمال جریان الکتریکی اصلی منشا خارجی دارند.
  • ترموکوپل ها بسته به کاربرد مهم ظاهر مختلفی هستند، تصاویری از گونه های ترموکوپل در پایین آورده شده است.
زمانی که دو فلز غیر همسان مانند مس و آلیاژ حیاتی یکدیگر یک اثر ترمو الکتریکی ساخت کنند، در عاقبت آن یک اختلاف پتانسیل چندین میلی ولتی در بین آن ها به نام پدیده سیبک افکت تولید می‌گردد. تمامی ترموکوپل‌ها در یک غلاف حفظ کننده قرار می‌گیرند تا در برابر اتمسفر محلی حفظ شوند؛ این محافظ اثرات ساییدگی را به شکل قابل توجهی کمتر می‌دهد. تفاوت آنها در بستر ارتباطی آن‌هاست که ADAM 4018+ مهم پروتکل مدباس سریال و ADAM 6018 با پروتکل مدباس TCP عمل می‌کند. خرید ترموکوپل اکنون به اندازه میباشد در دستگاه Master که به طور معمول یا PLC است و یا این که PC اهمیت همین پروتکل ارتباط برقرار کرده و داده ها اندازه‌گیری شده دما را بررسی کرده و متناسب اساسی پروژه خود را برنامه را کامل شدن نمایید. ترموکوپل مدل K,j,T,E,N,S,R,B که هر کدام رنج دمایی خاصی را پوشش می دهد که متناسب اهمیت پروژه خود می‌توانید یکی از از همین نوع‌ها را گزینش نمایید. این مدل از ترموکوپل‌ها، عمده برای مواد با دمای بالا به کار گیری می شوند و برای سنسورهای گونه s، r و b مطلوب هستند.

سبک مختلف ترموکوپل

از مزایای آنان می توان به سادگی، قیمت مناسب، استحکام و دوام بالا به جهت مصارف صنعتی و توجه مناسب اشاره کرد. مدل میزان گیری دمای ترموکوپل گسترده هست و در وضعیت محیطی متفاوت قابل استعمال است. ترموکوپل ها به برهان زمان کمی که دارند، نرخ پاسخگویی مهربانی دارند. مزیت با ترموکوپل ها محدوده ترازو گیری گسترده آنهاست که به طور اسمی از 180- تا 1800+ رتبه سانتیگراد را پوشش می دهند. مهم برداشتن قسمت کوچکی از انتهای جوش ترموکوپل و قرار دادن ترموکوپل در لوله، می توان دمای آب جاری در درون لوله را فارغ از ایراد ترازو گیری کرد. اگرچه کالیبراسیون ترموکوپل گستره دمایی را گزینش می‌کند، حداکثر گستره کلیدی قطر سیم ترموکوپل هم محدود می‌شود. به همین عامل می باشد که یک ترموکوپل بسیار نازک ممکن است تمام گستره دمایی را دربرنگیرد. ترموکوپل‌ها به طور معمول در گستره وسیعی از کاربردها استفاده می‌شوند. حساس دقت به طیف گسترده مدل‌ها و مشخصه‌های فنی آنها، شعور ساختار پایه، عملکرد، گستره‌های آن به خواسته انتخاب خوب تر گونه ترموکوپل و ماده ترموکوپل مناسب به جهت یک کاربرد دوچندان دارای است. دسته‌بندی نشده یک زمان ثابت، به تیتر زمان مورد نیاز یک سنسور برای وصال به 63.2٪ از یک تراز تغییر‌و تحول دما در گروه ای از حالت معلوم تمجید شده است. همینطور از آنها در وسایل روزمره مثل اجاق گاز، و… هم به کارگیری می‌شوند. مطالعات در زمينه سوخت، انرژي خورشيدي، موتورهاي جديد و نيز صرفه جويي در انرژي، از بخش های بسيار دارای و فعال مراكز تحقيقاتي مي­ باشد. در تمامي موارد ياد شده، ترازو گيري دقيق دما نيز از اهميت خاصي برخوردار است. در كليه كارخانجات توليدي، مستقل از نوع توليد، نوعي فرایند­هاي حرارتي هم وجود داراست كه جهت ترازو گيري، نمايش و كنترل دما به مبدل ­هاي دما نياز دارند. بدلیل اکسید شدن آهن از ترموکوپل های J بخش اعظم در صنعت های تزریق پلاستیک استفاده می شود. تفاوت آن‌ها در این می باشد که مدل صنعتی، دقت، شتاب و قدرت اندازه‌ گیری بالاتری دارااست ولی در مدل‌های ساده، اندازه‌گیری دما فی مابین 180- تا 180+ است. در حالی که تشخیص دما در مدل‌های صنعتی از 270- تا 2500+ درجه انجام می‌شود. به طور کلی، هر چند ترموکوپل‌ها طبق معمول دقت و پایداری کمتری نسبت به دما سنج‌های مقاومتی دارند، البته محدوده دمایی بزرگ تری دارند.

بازه دمایی که میخواهید پروب در معرض آن قرار بگیرد را مشخص و معلوم کنید

زمانی که در نصیب همین اتصال تغییر تحول دمایی رخ دهد همین تغییر و تحول دما سبب به ساخت ولتاژ می شود. محدوده کارایی دمایی همین ترموکوپل ، بین۲۵۰°C تا+۴۰۰°C است.این ترموکوپل تقریبا مناسب بوده به جهت کاربردهایی اهمیت دمای زیر مناسب است. از مزایای تیپ T هم می اقتدار به سادگی استفاده، بها مناسب، عملکرد مفید و استمرار و استحکام بالا آن اشاره کرد.

تاریخچه ترموکوپل

در سرانجام در همین مورد تغییر دمای محفظه از عواملی است که باید مد حیث اعضا و سازندگان قرار گیرد. مثل کلیه چیز، ترموکوپل ها نمی توانند به جهت همیشه تازه بمانند. تغییرات دما می تواند سبب انبساط و انقباض منظم فلز شود که به مرور زمانه سبب ضعیف شدن ترموکوپل ها می شود. سیم گزینه به کار گیری در بعضا از ترموکوپل ها نسبتا شکننده است و نمی تواند خم شدن متعددی را تحمل کند. الکترود ترموکوپل مثبت ترموکوپل آلیاژ نیکل-کروم حاوی کروم 10% میباشد و الکترود منفی آلیاژ نیکل سیلیکون حاوی 3% سیلیکون (برخی از محصولات نیکل خالص است) است. می توان اندازه گیری 0 ~ 1300 ℃ میانگین مرتبه حرارت مطلوب برای استعمال مداوم در اکسید کننده و گاز بی اثر کوتاه مدت دمای استعمال 1200 ℃ دراز مدت به کار گیری از دمای 1000 ℃ انرژی و رتبه حرارت ارتباط تقریبی خطی، ارزان، بيشترين میزان ترموکوپل. محدوده دمائی آن دربین منفی 270 رتبه سانتی‌گراد و هزار و 300 جايگاه سانتی‌گراد می باشد و در دماهای بالا قابل استفاده است. مزیت آن در همین میباشد که مقاومت بالایی در برابر اکسیدشدن در دماهای بالا دارد. فلزات و آلیاژهای آنان در دمای بالا در معرض اکسیژن و سایر دست اندرکاران اکسید کننده قرار می گیرند که لایه اکسیدی را بر روی سطح خود تشکیل می دهند. شکننده بودن و استحکام کمتر نسبت به خویش فلز، استحکام مکانیکی یک عنصر حرارتی مربوطه را کاهش می دهد. علاوه بر این، اهمیت تغییر، در نتیجه اکسیداسیون، ساختار آلیاژ و ادغام خاصیت ترموالکتریک آن هم تغییر و تحول می کند.

هر دسته مقاومت شیمیایی، سایش و لرزش را در لحاظ بگیرید

از آنجایی که سازندگان ترموکوپل زمان ساخت ترموکوپل آلیاژهای فلزی را اهمیت توجه انتخاب می کنند، هرکسی می تواند حیاتی استعمال از محاسبات استاندارد، آن ولتاژها را به دما تبدیل کند. در صورتی که دو سیم ترموکوپل از یک مدل فلز ساخته شده باشند، الکترون‌های هر دو سیم تقریباً اساسی سرعت یکسان از گرما بدور می‌شوند، بدین ترتیب نمی‌توانید تفاوت بار دو سیم را اندازه‌گیری کنید. ترموکوپل‌های نوع T اساسی دقیق‌ترین توجه میان ترموکوپل‌های فلزات اساس در 1C or ±0.75% هرکدام بیش‌تر است، هستند. و به دنبال آن مدل E (±1.7C or 0.5%) و دسته K ، J و N (±2.2C or 0.75%) برای محدوده خطای استاندارد (در ANSI/ASTM E230) هستند. همچنین قطر سیم‌های ترموکوپل در صورت نیاز به اندازه‌گیری‌های طولانی مدت باید مورد دقت قراربگیرد. در حالی که برای میزان گیری دماهای بالا از تیپ R.S.B با آلیاژ پلاتین رادیوم به کار گیری می شود که قادر می باشد رنج دمایی 0 تا 1750 مرتبه ی سانتی گراد را میزان گیری نماید . از این متاع R.S.B در صنعت های شیشه و فولاد نقش فراوان ارزشمندی ایفا می کند. در سال 1821، یک فیزیکدان آلمانی به نام Seebeck اثر ترموالکتریک را کشف کرد که پایه فناوری جدید ترموکوپل شد. او کشف کرد که چنانچه دو فلز غیرمشابه در دماهای متعدد قرار گیرند، جریان الکتریکی در مدار بسته ای که حاوی این دو فلز است، جریان می یابد. ولتاژ ترموالکتریک ساخت شده به فلز آیتم به کارگیری و ارتباط دمایی در بین اتصالات بستگی دارد. از خیس موکوپل به جهت تشخیص شعله در وسایلی به کارگیری می شود که مثل بخاری آب برای ایجاد گرما از گاز استفاده‌میشود. از این رو ، ما نمی توانیم طول قدمت ترموکوپل را دقیقاً تعریف کنیم. لرد کلوین، مبنای ترمودینامیک ترموکوپل­ها را تشریح کرد و دابلیو، اف.

گاز برگه ای آلتون G526

اتصال J2، يك اتصال مس به كنستانتان است كه ولتاژ V2 را در بر خلاف جهت ولتاژ، ارتقا می دهد. در نتيجه ولتاژ قرائت شده بوسیله ولت متر، متناسب می باشد مهم اختلاف دماي بين اتصالات J1 و J2. اين تناسب به اين مفهوم می باشد كه تا دماي نقطه J2 معلوم نباشد، نمي­ قدرت دماي اتصال J1 را تعيين کرد. ، دانشمند آلمانی و مبتکر در تولید ابزاردقيق، ترمومتری جيوه ­اي کلیدی اعتنا و صدق بالا طراحی کرد. اندک ترین رتبه دمايي كه اهمیت این وسیله قابل اندازه گيري بود اصلی استعمال از تركيب آب يخ و نمك (صفر درجه) به دست آمد و بالاترين دما را حساس دماي خون انسان كاليبره نمود و آن را متساوی 96 سکو قرار داد.

تشخیص فساد ترموکوپل اجاق گاز

چنانچه دمای محل اندازه­ گیری شده متساوی دمای نقطه اتصال سرد باشد ترموکوپل هیچگونه پتانسیل الکترکی را تولید نمی­ کند. محدوده دمایی این ترموکوپل فی مابین -۱۸۰°C تا +۷۵۰°C است،به ادله احتمال اکسید شدن آهن ، این ترموکوپل در صنایع قالب ریزی پلاستیک به کارگیری می­شود. ترموکوپل‌های چند نقطه‌ای دقیق‌ترین صورت ترازو گیری دما هستند و در جایی به کار گیری میگردند که میزان گیری و مدیر درست دما مهم است. این‌ها در انواع E، K، J، N و T تولید میگردند که از مواد متمایز ساخته می‌شوند. نقطه ضعف تولید ترموکوپل دسته R یا S در به کارگیری از پلاتینیوم خالص و نقطه قوت آن در به کارگیری ترکیبی از فلزات پلاتینیوم و رادیوم است ، ترموکوپل S نظیر R برای دمای تا ۱۶۰۰ جايگاه سانتیگراد می‌تواند آیتم به کارگیری قرار گیرد . روش جوش دو سر ترموکوپل تابع قوانین خاصی است، به طوری که فلز یا این که نصفه هادی دیگر نباید در مراحل جوشکاری در حین عملیات جوشکاری مزاحمت ایجاد کند، در غیر این رخ کردار ترموکوپل خلق معمولی تفسیر دیتا شده در جدول مربوطه نخواهد بود. ساختار ترموکوپل ها حیاتی مخلوط فلز و آلیاژ ساخته شده میباشد و کلیدی همین نحوه معمولی می توانند به راحتی دما را در محدوده 270- تا 1800 اندازه گیری کنند. شما دارای اعتنا به کاربرد ترموکوپل باید در تعیین آن موردها خاصی را رعایت کنید. از آنجایی که هیچ قطعه متحرک و قطعات شکننده‌ای در ترموکوپل وجود ندارد، شکستن یا زخم زدن به ترموکوپل نسبتا دشوار است. ولی به خاطر داشته باشید که بعضا محفظه و موقعیت که باید در آن اندازه‌گیری کنند ممکن است به شدت مخرب باشند، در عاقبت این‌ها همگی نسبی است. از طرفی، مهم گذر زمان، سرنوشت ترموکوپل‌ها هم خراب می شوند و افت می‌کنند. سیم‌های فلزی دچار اکسایش یا این که خوردگی می گردند و در سرانجام توجه مقادیر خوانده‌شده کاهش پیدا می‌کند. اقداماتی را می‌توان انجام داد تا عمر ترموکوپل‌ها ارتقاء پیدا کند. باید به طور منظم کالیبره شود زیرا در ارتفاع روزگار پس از یک‌سری سال استعمال خراب می شود. یکی از گرانترین سنسورهای ترموکوپل محسوب می شود و در صنایع پهناور به خصوص داروسازی ها خیلی کاربرد دارد. کاوشگر دما دسته S را هنگامی گزینه مصرف قرار می دهند که قرار میباشد که دماهای فراوان بالا (یعنی تا 1750 سکو سانتیگراد) را ترازو گیری نمایید. از نظر فنی، دسته S از آلیاژ یا این که متریال 10% رودیوم و 90% پلاتینیوم تشکیل شده است. حتمی به ذکر میباشد که در یک دمای خاص، ولتاژهای متمایز توسط K و S ساخت می شوند. پوشه های موجود در جدول زیر، ولتاژ گرما برقی و دمای متناسب کلیدی آن را برای گونه های ترموکوپل خاص ارائه کرده اند. بخش اعظم این فولدر ها همچنین محدوده دمایی ترموکوپل، محدوده نادرست و نکته ها دارای ارتباط اهمیت موقعیت محیطی را هم مطرح کرده‌اند. اساسی اعتنا به این که این دستگاه‌ها از توانایی‌های فوق العاده‌ای برخوردار هستند البته در عین درحال حاضر از ساختار ساده‌ای برخوردار هستند. از حیث همگی اخبار جهانی اعضا مغازه اینترنتی الکتریسیته صنعتی تولید و ساخت ، تأمین و فروش تجهیزات برق صنعتی یکی از دارای ترین شغل های مرتبط اساسی صنعت می باشند. در این حوزه سیاست گذاری دکان اینترنتی الکتریسیته صنعتی اصلی تخصصی شدن هر چه بیشتر و روز افزون شغل ها صنعتی همسو می باشد. به این عامل مغازه آنلاین برق صنعتی تمرکز فعالیت های خود را بر بر روی راستا های تخصصی الکتریسیته متمرکز کرده است. با توجه به این که برای نشان دادن و یا این که کنترل دما همواره اساسی یک کنترولر و یا این که نشانگر دما آیتم استفاده قرار می گیرند . که در داخل این کنترولر ها می قدرت کار جبران سازی به صورت اتوماتیک حساس به کارگیری از اندازه گیری دمای نقطه ی سرد انجام بخشید ؛ در همین موقعیت می بایست سیم های رابط بین ترموکوپل و کنترولر از جنس سیم های ترموکوپل گزینش شوند. هرچه فاصله فی مابین سنسور از غلاف نگهدارنده کاهش باشد، سنسور ترموکوپل شتاب پاسخدهی بیشتری دارد. زمین‌کردن محل اتصال نیز بر شالوده دستیابی سنسور به 63.2 درصد از تلاوت نهایی دما یا به او‌لین ثابت زمانی، زمان پاسخ را تقریباً 50 % بهبود می‌بخشد. تقریباً پنج ثابت هنگامی ارتفاع می‌کشد تا خوانش‌های وضعیت استوار به دست آید. توجه دمای محفظه اطراف به بضاعت سنسور برای هدایت گرما از غلاف بیرونی به سیم سنسور بستگی دارد.

ترموکوپل چیست و چه کاربردی دارد؟

ترموکوپل اهمیت اتصال زمین نشده زمانه پاسخگویی کندتری دارند، زیرا گرما می بایست قبل از وصال به محل اتصال، از روش نگهدارنده و آن گاه از طریق اکسید منیزیم (که رسانایی حرارتی کمتری نسبت به فلز دارد) عبور کند. ترموکوپل یک مبدّل (ترانسدیوسر) خودمُولّد میباشد که از اتصال دو فلز ناهم متاع تشکیل شده‌ است. راز واقعی همین هست که بدانیم چرا مدار ترموکوپل همانطور که انجام می دهد عمل می کند و همین فقط از نحوه برهان تمرین شده به دست می آید. اگر این یک معنا کلیدی را درک کنید، بقیه برای شما منطقی خواهد بود.